Postaral sa o to dosť nečakaný faktor: hra Pokémon Go. Todžinbo v prefektúre Fukui je preslávené svojimi útesmi. Vysoké čadičové stĺpy sa týčia nad Japonským morom a priťahujú návštevníkov z celej oblasti. Bohužiaľ nelákajú len tých, ktorí sa chcú pokochať nádherným výhľadom na krásy prírody, ale aj tých, ktorí na tomto malebnom mieste chcú ukončiť vlastný život.

Vlani sa tam zabilo 14 ľudí, o rok skôr 12. Avšak počas prvých mesiacov tohto roka nezaznamenali v Todžinbu samovrahov. Juki Sige, policajt vo výslužbe, ktorý získal kultový status za oddané hliadkovanie na útesoch v snahe zabrániť samovraždám, má zaujímavú teóriu, čo viedlo k poklesu samovrážd na tomto mieste.

Jeho podozrivým, avšak tentoraz v pozitívnom slova zmysle, je nesmierne populárna mobilná hra Pokémon Go, v ktorej ľudia lovia virtuálne postavičky umiestnené v reálnom prostredí. Jedným z miest, kde sa pokémoni „liahnu“ sa stali tiež útesy Todžinbo, čo zosilnelo príchod turistov. „Vplyv hry Pokémon Go je obrovský,“ povedal J. Sige. „Dúfam, že budeme schopní pokračovať týmto smerom s nulovým počtom samovrážd,“ citoval ho server BBC.

Hra Pokémon Go znížila na japonskom útese počet samovrážd

Pikachu sa medzi ľuďmi neschová Zdroj: SITA / AP

Podľa Vicki Skorjiovej, ktorá vedie poradenskú a psychologickú zdravotnú službu Tell Lifeline pre medzinárodnú komunitu v Japonsku, sa môže hra prejavovať hneď niekoľkými spôsobmi.

V prvom rade ide o počet návštevníkov, ktorý sa vďaka výskytu pokemonov ešte zvýšil. Väčšina samovrahov chce ukončiť svoj život v súkromí, osamelo a Todžinbo osamelým miestom rozhodne nie je.

Navyše sa v médiách opakovane objavili správy o tom, koľko ľudí teraz na toto miesto smeruje. A to je ďalší dôvod. Reputáciu „samovražedných miest“ často priživujú správy médií, ktoré tiež môžu zmeniť spôsob, akým je dané miesto vnímané. V tomto prípade ako priestor, kde sa lovia pokémoni, a nie ako miesto, kde ľudia túžia ukončiť vlastný život.

Správy o tom, že Todžinbo prestalo zrejme priťahovať samovrahov sa objavili v čase, keď celé Japonsko zažíva vítaný pokles počtu samovrážd. Pred desiatimi rokmi ukončilo život vlastnou rukou zhruba 33-tisíc ľudí ročne, zatiaľ čo teraz je to asi 21-tisíc ľudí. Podľa V. Skorjiovej sa na tomto trende priaznivo podpísalo zlepšenie vládnej politiky.

Znepokojenie ale ďalej vyvoláva skutočnosť, že aj keď klesá počet dospelých samovrahov, vlastný život si berie čoraz viac detí. Toto ročné obdobie je obzvlášť ťažké. Jar so sebou prináša vyšší počet samovrážd na celom svete, ale v Japonsku je tento nárast každoročne ešte zreteľnejší. Apríl je začiatkom školského roka, a tiež začiatkom finančného roka, keď miestne spoločnosti často prijímajú nových zamestnancov, a prepúšťajú alebo presúvajú na iné pozície doterajších pracovníkov. To všetko môže vyvolať zvýšený stres.