Značka Hewlett-Packard (HP) získala značný kredit vďaka ProBookom, notebookom vyššej triedy, ponúkajúcim dostatočný výkon, dobrú energetiku a - prívetivé cenovky. Okrem používateľov z biznis sektora si ich obľúbili napríklad študenti. ProBook 4535s je jedným z prvých modelov tejto rady, založený na čipovej platforme AMD Llano.
Modernejší dizajn
Prvým kľúčovým rozdielom oproti jeho predchodcom je modernejší dizajn. Niežeby staršie ProBooky nemali moderný dizajn (v určitom smere bol možno i dokonalejší). Dizajnéri zbrúsili hrany a sklopili ich. Notebooky teraz vyzerajú robustnejšie, sú o niečo širšie, hoci ubrali na hrúbke.
Sú takisto ľahšie, no občas sa zdá, že mierne na úkor kvality. Napríklad stačí obrazovku pevne uchopiť v horných rohoch, trochu pokývať oproti sebe - a obrazovka sa začne nepekne vlniť. Taktiež niektoré tlačidlá na klávesnici vŕzgajú, hoci len po veľmi jemnom stlačení (u predošlej generácie ProBookov sme tento jav nespozorovali, nech už šlo o plastové alebo plastovo-kovové modely.)
Notebook ostal ľahký, hoci jeho plášť obsahuje pomerne dosť kovu. Na rozdiel od klávesnice nevŕzga. Škoda, že výrobca spravil vetracie otvory v spodnej časti notebooku. Predchádzajúce ProBooky ju mali celistvú, bez vetracích otvorov, čo sa ukázalo ako plus v situácii, keď mal používateľ zariadenie položené na kolenách alebo na textílii, takže prach zospodu sa prakticky nenasával.
Celkové dizajnové prevedenie nevyzerá zle. Oceňujeme, že tlačidlo pre zapnutie a vypnutie stroja sa zo stredu spratalo na ľavý bok, kde tiež dostalo menšiu diódu. Nepôsobí teraz tak rušivo. Na opačnej strane zase našlo uplatnenie predovšetkým tlačidlo pre Wi-Fi.
Výpočtový a grafický výkon
Ako ukázalo viacero testov, čipy AMD Llano - hoci sú štvorjadrové - sa miestami ani nepribližujú konkurenčným intelovským procesorom Core i3, i keď majú iba polovičný počet jadier. Preto sme nemali veľké očakávania. Zaujímalo nás preto najmä to, koľko v kombinácii so skromnejším výkonom vydrží batéria.
Štyri jadrá sa ukázali ako značný požierač energie. Napriek tomu, že táto platforma sa usiluje o energetickú nenáročnosť a tvrdia to i oficiálne čísla o spotrebe, ProBook nám vydržal bežať v priemere necelé tri hodiny. Očakávali sme aspoň o pätinu viac. Napríklad ProBook 4520s či 4525s z predošlej generácie vydržal na jedno nabitie badateľne dlhšie.
Čo sa týka výkonu, systém bol už na prvý pohľad pomalší ako u konkurenčných notebookov s veľmi podobnou konfiguráciou. Pripísali sme to procesoru, ktorý je síce štvorjadrový, no jeho frekvencia je iba 1 400 megahertzov na jedno jadro. Možno ak by sa AMD sústredilo viac na hrubý výkon jedného jadra, bola by situácia podstatne lepšia. Ešte stále je málo aplikácií, ktoré dokážu plnohodnotne rozdeľovať výpočty medzi viacero jadier.
Grafický výkon je na tom značne lepšie. Surfovanie internetom bolo plynulé, čo sa graficky akcelerovaných prvkov týka, miestami však brzdené procesorom. Podobne obstáli hry. ProBooky na ne majú potenciál, ale nie sú na ne primárne určené. Ako referenčnú hru sme použili Alien Arenu v najnovšej verzii dostupnej na stiahnutie na domovskej stránke projektu.
Grafické detaily v hre sme nastavili na najvyššiu možnú úroveň. Hra bola hrateľná, dokonca veľmi dobre, avšak pri zložitejších manévroch nás občas niečo akoby spomaľovalo. Efekty, animácie ani detaily neboli zložitejšie ako predtým, navyše integrovaná grafická karta by s touto hrou problém mať nemala. Neostalo nám nič iné, ako to znovu pripísať na vrub procesora (hra, zdá sa, využíva plnohodnotnejšie menej jadier, pričom vyššia frekvencia je podstatnejším prvkom.)
Predimenzované chladenie i softvér
Chladenie je dostatočné a dobre navrhnuté, no niekedy nepotrebné. Ventilátor chladiaceho systému sa spúšťal pomerne často, aj keď čip veľmi nehrial. Vzduch, ktorý vyfukoval, sa nám javil vlažný, a aj teploty snímané softvérom neboli vysoké.
HP má výbornú softvérovú podporu zariadení. Notebook prišiel vybavený až s nadbytočným množstvom predinštalovaného softvéru. To značne zbrzdilo štart systému. Niektoré aplikácie zrejme používateľ, či už zamestnanec firmy alebo študent, takmer vôbec nevyužije. Možno ani nezistí, že ich na počítači má a na čo slúžia, zvlášť keď nepatria medzi notoricky známe
Mimo operačný systém oceňujeme BIOS. Už u starších notebookov HP bol výborný. Je jednoduchý, prehľadný, prístupný, aj keď ide o časť, kde by bežný používateľ veľmi pchať nos nemal. Umožňuje napríklad deaktivovať tie zariadenia a porty, ktoré nepotrebujete alebo nevyužijete.
Záverečné zhodnotenie: HP ProBook 4535s s čipom A6-3400M patrí do počítačového priemeru. Nová generácia je to isté, akurát v inom šate a s novším hardvérom. Má síce prijateľnú cenu (okolo päťsto eur), no v tejto hladine má HP aj výkonnejšie riešenia (prípadne iba o niečo drahšie).
Oplatí sa investovať skôr do osvedčenej platformy Sandy Bridge, ktorá má vyšší výkon, nižšiu spotrebu a jednoznačne lepší pomer ceny a výkonu. Kto by sa predsa rozhodol pre AMD, možno mu odporučiť niečo s menším počtom jadier a s vyššou frekvenciou. Najlepšie však bude, pokiaľ sa používateľ platforme Llano tentokrát vyhne.
+ | vydarený moderný dizajn |
+ | čiastočne kovové prevedenie |
+ | reorganizácia niektorých kláves |
+ | obvykle prijateľná cena |
+ | vynikajúci BIOS od HP |
- | nízky výkon procesora |
- | niektoré tlačidlá klávesnice vŕzgajú |
- | nízka výdrž batérie, respektíve vysoká spotreba čipu |
- | časť softvéru nadbytočná (pravdepodobne neosloví) |
Zariadenie zapožičal Hewlett-Packard.
Prečítajte si aj naše ostatné hardvérové recenzie.
Foto v článku a na titulke - HP