Čínska technologická spoločnosť DJI úspešne otestovala doručovanie dronmi na Mount Evereste. Ich dron FlyCart 30 prepravil náklad medzi jednotlivými tábormi a odstránil odpad, ktorý po sebe zanechali horolezci vo výškach nad 6-tisíc metrov. Tento počin by mohol znamenať revolúciu v zásobovaní horských chát.
Otvára totiž priestor na využitie dronov aj v iných ťažko prístupných horských oblastiach, napríklad v Tatrách. Využitie dronov na prepravu zásob do horských chát by mohlo nielen zvýšiť efektivitu, ale aj znížiť riziko spojené s tradičným spôsobom zásobovania, ktorý často zahŕňa ťažké a nebezpečné manuálne nosenie nákladov po strmých a nestabilných trasách.
V apríli dron FlyCart 30 úspešne prepravil pätnásť kilogramov kyslíkových fliaš a ďalších zásob z južného základného tábora Everestu do tábora 1, ktorý je o sedemsto metrov vyššie, a následne sa vrátil na základný tábor s približne rovnakou hmotnosťou odpadu.
Vedci prišli s vodnou batériou s vysokou hustotou energie. Hodí sa do elektromobilov
Let vo vyšších nadmorských výškach je náročnejší kvôli nižšiemu tlaku a hustote vzduchu. DJI už predtým uviedlo, že 6-tisíc metrov je maximálna výška, do ktorej môže dron letieť s použitím oboch batérií, ale tento limit nezahŕňal užitočné zaťaženie.
Po úspešnom teste spustila nepálska spoločnosť projekt prepravy dronmi s cieľom vyčistiť odpad na južnom svahu Everestu. Dron FlyCart 30 bol schopný prepraviť kilogramy nákladu a zvládnuť spiatočnú cestu zo základného tábora do tábora 1 za dvanásť minút.
DJI tvrdí, že model FlyCart 30, ktorý bol uvedený na trh v januári, bol použitý aj na sadenie stromčekov v Japonsku, poskytovanie pomoci pri záchrane pri požiari v Nórsku, výskum v Antarktíde a inštaláciu solárnych panelov v Mexiku.