Prvým kvetom vo vesmíre je okrasná rastlina známa aj ako cínia (Zinnia angustifolia). Výskum sa začal koncom minulého roku a úspešne nadväzuje na pokusy vypestovať napríklad šalát či pšenicu, uviedol server Engadget.com.

Rastliny zasadil tím v novembri a už o dva týždne si astronauti všimli nepriaznivé vplyv vesmírneho prostredia na ich vývoj. Patrili medzi ne zvýšená vlhkosť a obmedzené prúdenie vzduchu. Okrem toho sa ani samotné rastliny nevyvíjali tak, ako sa očakávalo. Hlavným príznakom bolo neprirodzené skrútenie listov.

Scott Kelly sa rozhodol robiť vlastné pokusy s dávkovaním vody, odlišné od harmonogramu, ktorý dostala ISS od biológov na Zemi. „Pokiaľ by sme sa vydali na Mars, my by sme boli zodpovední za rozhodovanie, kedy organizmy potrebujú vodu,“ uviedol k svojmu experimentovaniu podľa Engadgetu.

Risk sa oplatil. Množstvo rastlín síce zahynulo, no jednu sa S. Kellymu podarilo uchrániť.  NASA bude teraz skúmať vzorky uhynutých rastlín, aby zistili, aké boli príčiny uhynutia. 

How does your garden grow? Here's how my #spaceflower came to bloom: https://t.co/DbmTqqJopf #YearInSpace pic.twitter.com/kl1bxI96PJ

— Scott Kelly (@StationCDRKelly) 16. Leden 2016

Úspech môže predstavovať významný pokrok v pokusoch o cestu na planétu Mars. Tento, ale aj predchádzajúce výskumy totiž dokazujú, že udržiavané rastliny môžu vo vesmíre vyrásť a prežiť. Pokusy sa nekončia a NASA by chcela na vesmírnu stanicu odoslať napríklad semená paradajok, no až v roku 2018.