Hackerské hnutia, ako je napríklad organizácia Anonymous, za minulý rok ukradli veľkým korporáciám viac dát ako tradiční kyberzločinci. Vyplýva to zo správy americkej telekomunikačnej spoločnosti Verizon, ktorá porovnávala závažné bezpečnostné incidenty.
Hacktivisti, ako sa členom hackerských skupín hovorí, majú na svedomí 58 percent ukradnutých dát. Analýza Verizon tiež ukazuje, že prudko stúpol počet politicky motivovaných útokov. Firma do svojich štatistík zahrnula 855 hackerských útokov, pri ktorých bolo ukradnutých približne 174 miliónov dátových záznamov.
Proti hacktivistom je ťažké sa brániť, pretože stratégiu ich útokov je oveľa ťažšie predvídať. „Hacktivizmus existuje už nejakú dobu, ale doposiaľ bol známy hlavne ako webový vandalizmus,“ povedal Wade Baker z Verizonu. Cieľom takzvaného webového vandalizmu je pozmeniť obsah internetovej stránky alebo ho úplne nahradiť. „V roku 2011 to bolo skôr o tom, ukradnúť zo spoločností balík informácií.“
Za hacktivistickými útokmi stojí predovšetkým hnutie Anonymous a jeho odnože ako Antisec alebo LulzSec. Práve členovia týchto skupín si pripísali najväčší podiel vyradených webov a ukradnutých dát súkromných spoločností i vládnych úradov. „Krádež dát sa stala nástrojom politického protestu,“ vysvetlil W. Baker. Dodal, že je veľmi ťažké vyvinúť obranné mechanizmy proti týmto útokom, pretože taktiky hackerov a ich postupy sú pre každú akciu iné.
V kontraste s hackerskými aktivistami stoja organizované kriminálne skupiny, ktoré dáta veľkým spoločnostiam kradnú, aby ich mohli výhodne predať alebo využiť k ďalším zločinom. Títo kyberzločinci stoja za približne 35 percentami ukradnutých údajov a naďalej podľa W. Bakera zostávajú významnou hrozbou pre korporácie.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com