Britská Národná zdravotná služba (NHS), ktorá v piatok medzi prvými upozornila na malvér WannaCry, uviedla, že väčšina z jej postihnutých zariadení už pracuje normálne.

Mladý britský počítačový expert známy ako MalwareTech, ktorým je podľa britských médií 22-ročný Marcus Hutchins, bol označený za hrdinu po tom, ako sa mu náhodou podarilo obmedziť šírenie WannaCry. Zaregistroval a aktivoval si doménu, na ktorú sa podľa naprogramovania mali pripojiť infikované počítače, čím fakticky zastavil šírenie počítačového vírusu. MalwareTech však predpovedal, že treba očakávať ďalšie podobné útoky.

Napadnutých 300-tisíc počítačov

BBC citovala analytikov, ktorí povedali, že organizácie a firmy v Británii zaplatili počítačovým útočníkom doteraz približne 38-tisíc dolárov za odblokovanie infikovaných počítačových súborov. Analytici odporučili toto výkupné neplatiť, keďže nie je nijaká záruka, že infikované počítače budú odblokované.

Vírus WannaCry napadol v 150 krajinách sveta na 300-tisíc počítačov. Uviedol to v pondelok bezpečnostný poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého zasiahnutí užívatelia na výkupnom lev v USA celkom zaplatili menej ako 70-tisíc dolárov. Kto stál za útokom, Spojené štáty doteraz nevedia, dodal.

Doterajšie údaje expertov hovorili o tom, že vírus od piatku zasiahol na 200-tisíc používateľov a jeho šírenie sa v pondelok spomalilo. „Dobrá správa je, že cez víkend klesol počet nových napadnutí,“ povedal Trumpov poradca pre otázky vnútornej bezpečnosti Tom Bossert. Nikto z používateľov, ktorí útočníkom zaplatili výkupné, sa podľa neho nedočkal obnovenia svojich dát v napadnutom počítači.

Europol označil rozsah globálneho útoku, ktorý experti údajne očakávali, za bezprecedentný. „Využívanie počítačových útokov na zločinecké ciele je narastajúca hrozba, ktorá si vyžaduje koordinovanú a globálnu reakciu Európskej únie a jej členských krajín,“ povedal hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas.

Ceny akcií firiem zameraných na kyberútoky stúpali

Rozsiahly kybernetický útok, ktorý po celom svete zasiahol továrne, nemocnice, obchody i školy, prinútil investorov k nákupu akcií firiem zameraných na kybernetickú bezpečnosť.

Akcie britského dodávateľa antivírusových programov Sophos napríklad posilnili o viac ako sedem percent na nový rekord, akcie fínskej spoločnosti F-Secure zamerané na digitálne bezpečnosť si pripísali cez päť percent a dostali sa na maximum za 16 rokov.

Nahor dnes zamierili tiež akcie amerických podnikov zameraných na kybernetickú bezpečnosť. Akcie spoločnosti FireEye krátko pred koncom obchodovania pridávali takmer osem percent, akcie konkurentov Symantec a Palo Alto Networks vykazovali rast o viac ako tri percentá.

Budíček pre vlády

Firmy venujúce sa počítačovej bezpečnosti vyzvali minulý mesiac užívateľov operačného systému Windows spoločnosti Microsoft, aby si ho updatovali po tom, ako hakeri zverejnili na internete počítačový nástroj, ktorý odcudzili americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA).

Prezident spoločnosti Microsoft Brad Smith skritizoval vlády za to, že sa na podobný útok nepripravili, a uviedol, že súčasný útok by pre nich mal byť budíčkom. Vlády jednotlivých krajín by mali zmeniť svoj prístup a „aplikovať v kyberpriestore rovnaké pravidlá, aké uplatňujú na zbrane vo fyzickom svete“.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu večer informoval, že Izrael útok WannaCry takmer nezasiahol, pretože sa naň pripravil už pred niekoľkými rokmi založením nového Národného úradu kyberobrany.