Hackerom nejde len o priame finančné obohatenie. Stačí si spomenúť na veľkú kauzu z roku 2018, kde sa ukázalo, akým spôsobom britská spoločnosť Cambridge Analytica, ktorá sa venuje zberu a analýze dát, využívala údaje z Facebooku. Získala informácie o takmer 50 miliónoch používateľov Facebooku a využila ich pri vývoji softvéru na podporu volebnej kampane exprezidenta Donalda Trumpa v roku 2016.
Systém spoločnosti Cambridge Analytica mal utvárať profil voličov a podľa neho riadiť distribúciu personalizovanej politickej reklamy. „Tu je vidieť, že využitie údajov zo sociálnych sietí je obrovské, a záleží len na tom, ako a na aký účel ich vie útočník spracovať. Zvyšných 10 percent útokov je skôr o osobnom motíve, v snahe dokázať si, že som schopný prelomiť zabezpečenie,“ hovorí Vladimír Palečka, IT expert spoločnosti Aliter Technologies.
Drvivá väčšina ľudí, ktorí pristupujú na sociálne siete, si ani neuvedomuje, akú nezmazateľnú digitálnu stopu za sebou zanecháva a ako sa tieto údaje dajú zneužiť aj po niekoľkých rokoch. Viac o únikoch citlivých údajov, zabezpečení či nástrahách na internete sa dozviete vo videu nižšie.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?