Špeciálne japonské odnože kalkulujú, či sa ešte oplatí uviesť hru v marci, ak potrebujú vyššie výnosy, alebo ju odložia na apríl (čo sa tento rok stalo pri Yakuze 6). Istú rolu zohráva aj koniec zimy a štart jari (hráči môžu menej sedieť pri PC či konzolách), no ekonomika prevažuje. A takisto vychádza pár veľkých hitov (Far Cry 5 vedie tento rok) i kopa menších.

Z aktuálnej ponuky sme vybrali štyri tituly rôznych žánrov, ktoré vás môžu chytiť na dlhý čas. Pre hráčov PC je dobrou správou, že viaceré rýdzo japonské hry vychádzajú už paralelne aj na ich platformu.

Gravel: Arkádové preteky v blate (PS4, Xbox One, PC)

Francúzski vývojári z Milestone prichádzajú s novou sériou – má blízko k rally a štandardne v nej jazdíte v ťažších podmienkach, čo je účel. Ponúknuť vám pocit drsného prostredia a relatívne ľahkej hrateľnosti, ktorá vychádza skôr z arkádového modelu jazdy.

V praxi to znamená klasický štýl, kde vám auta lietajú po povrchu, akurát namiesto asfaltu je použité blato, sneh, piesok. Občas sa dostanete aj na cestu, no je to skôr výnimka, väčšinu času brázdite poľné či lesné cesty, zablúdite aj na pláž (tam sa jazdí celkom bláznivo, lebo ju máte celú pre seba, len vás vymrští pomôčka či stopne prekážka).

Gravel sú arkádové preteky, ktoré chcú hráča viac baviť ako mu dať obrovské možnosti simulácie. Tu si síce nastavíte pár vecí ako ovládanie, volant, brzdy, tlmiče, no inak vás čakajú pripravené trate na Aljaške i Namíbie a systematická kampaň, kde sa budete chcieť ukázať a hrabať body.

Gravel má autá viacerých výrobcov i štýlu (je tu cross country Hummer i Toureag či Navara, speedcross s Fiestou či Polom RX aj rôzne rally úpravy Forda Escort či Focus. Gravel je old-school titul, miesto otvoreného sveta sa chce ukázať vo vytvorených kampaniach a pridá napínavé momenty, keď vás súper prekoná aj hravo o 10 sekúnd.

Niektorí budú využívať prvky typu pretočenia časti pretekov, keď ide o lepší flek v rebríčku, no inak si vyjazdíte čo treba: postup, ďalšie autá i trate. Vystačíte si na dni i hodiny jázd.

Scribblenauts Showdown: Minihry do rodiny (PS4, Xbox One, Switch)

Scribblenauts majú zaujímavý námet – hrajú sa totiž so slovami a ich používaním. Databáza 35 tisíc je úctyhodná a dáva veľké možnosti, no autori sa rozhodli zmeniť žáner a pretavili sériu do minihier, ktorá pripomína skôr Mario Party či 1-2 Switch. Prítomnosť slov je stále dôležitá a často vás hra žiada, aby ste použili to správne a posunuli sa ďalej – alebo vám nechá možnosť blázniť sa s nesprávnym.

Pre rodičov s deťmi je to stále solídna edukačná hra (akurát v angličtine), ratolesti sa učia vysvetľovať či používať slová v správnom kontexte, prípadne ich hádajú či vyberajú si z niekoľkých možností. No čím ďalej hráte, tým viac sa vám hra snaží podsúvať iné súčasti: verzus mód, kde môžu súperiť dvaja hráči proti sebe či sólo proti PC.

Tu prídu na rad všetky možné minihry, kde s JoyCon ovládačmi na Switch či gamepadmi pri PS4/Xbox One ovládate postavičky do rytmu gitár, skáčete v behačkových leveloch alebo si prehadzujete frisbee. Sú to elementárne minihry, ktoré zabavia na pár popoludní.

Titulný Showdown je súťaživý mód, kde hádate čo najrýchlejšie slová a funguje ako čakáte: kto zadá slovo, taký predmet sa zobrazí na TV. A Sandbox sa najviac podobá minulým hrám: v 8 leveloch sa snažíte cez slovné hračky získať potrebné predmety a neskôr vyhrať celé partie. Malým hráčom by sa mohli Scribblenauts páčiť, no starší pochopia, že slovné hračky sa vymenili za malé obyčajné arkády.

Hakuoki Edo Blossoms: Spletitá história Japonska (Vita, PC)

Pred rokom sme recenzovali v adventúrnom špeciáli dva zaujímavé tituly z Japonska. Prvý z nich (Hakuoki: Kyoto Winds) bol vizuálnom novelou s 30 koncami. Hra sa dočkala pokračovania – Edo Blossoms rozširuje dianie o ďalšie aspekty v japonskej spoločnosti 19. storočia.

Zatiaľ čo minulý diel sa odohrával v Kyote, tento dorazí do Tokia (jeho pôvodný názov bol Edo) a hrdinka Chizuru sa opäť stáva svedkom jednotlivých udalostí a zároveň sa tu objavujú neznáme sily. Štruktúra hry sa po minulej sérii koncov trošku mení: vyberáte si, ktorú príbehovú líniu nasledovať, získate dejové repete a pokračujete v dianí (pre vychutnanie je lepšie absolvovať aj predchodcu).

Chizuru ovplyvňuje cestu jedného z mužov a autori šikovne zvládajú rozhodnutia – je ľahké spadnúť do zlých koncov, hoci sa tvária ako logické či nevinné. Do toho sa miešajú démonické prvky, obetovanie krvi, otázky ľudskosti i vzťahu Chizuru a spoločníkov. Stále sa deriete cez veľa dialógov a odklikávate najlepšie možnosti.

Japonci totiž píšu scenáre s veľkou mierou energie, vyžívajú sa v nečakaných otočkách, zvratoch a aj motivácie postáv dokážu pár ráz zmeniť, aby vás dostali do nevídaných končín. Pritom sami dávate šancu líniám: či sa obetujete, nájdete náhradne riešenie necháte spoločníka napospas osudu. A opäť tu platí, že hrateľnosť si vyžaduje opakované prechádzanie hry: s inými spoločníkmi, k iným koncom.

Vita ako platforma je výborná v tom, že epizódne hranie postáv či spoločníkov je vyhovujúce. Akurát trošku limituje dostupné publikum, ktoré by hru ocenilo, preto po prvý raz vyšla paralelne aj na PC.

The 25th Ward The Silver Case: Japonské Sin City (PS4, PC)

Aj v prípade The Silver Case ide o voľné pokračovanie vlaňajšej hry, no nie je úplne rovnaká: nájdete v nej kopu iných elementov a dokonca spadá do iného žánru. Zatiaľ čo predchodca bol silný horor, novinka sa presúva do žánru noir trileru. Na začiatku je vo štvrti The 25th Ward nájdená zavraždená žena za záhadných okolností.

Začína vyšetrovanie, ktoré spojí náhodné javy v Kanto oblasti, vracia do diania aj starých známych z minulej hry. Herný zážitok je opäť posilnený nielen silnými dialógmi, ale aj grafickou stránkou využívajúcou čo najviac čiernobielych záberov, do ktorých sa občas prilievajú farebné prvky.

Je to efektívny štýl, no nebojte sa, hra nezľahčuje ním vaše možnosti – naopak, toto je old-school adventúra, kde potrebujete hľadať drobné predmety vo veľkých apartmánoch, neraz si aj musíte zapamätať udalosti sami a nevedie vás za ruku. Morálne pochybné postavy tu často vedú dlhé dialógy, ktoré sa zdajú byť úplne o ničom a nemôžete si byť istí, či medzi slovami nečaká istá stopa.

A do toho Goichi Suda občas roztriešti rozprávanie, posúva vás medzi miestami i v čase: navštevujete temné lokály, márnice, opustené budovy. Interface je bizarný, namiesto bežných príkazov ovládate kocku, ktorá určí, či chcete pozerať, hovoriť či ísť ďalej. The 25th Ward je surrealistický zážitok, no ak sa chcete hrať na detektíva v Japonsku, máte tu unikátnu šancu.