Google si podľa WSJ plánuje v Rusku ponechať väčší počet zamestnancov, ktorí sa sústredia na predaj, vzťahy s obchodnými partnermi, užívateľskú podporu, marketing a vzťahy s verejnosťou. Hovorca spoločnosti ale odmietol povedať, aký veľký bude zostávajúci tím. Neuviedol ani, koľko pracovníkov má Google v Rusku teraz.
V Rusku začne budúci rok platiť nový zákon, ktorý vyžaduje, aby sa údaje o ruských občanoch uchovávali v miestnych v dátových centrách. Za obchádzanie zákona bude hroziť internetovým firmám pokuta.
Už tento rok začal v Rusku platiť iný zákon, ktorý od blogerov s dennou čítanosťou aspoň tritisíc čitateľov požaduje, aby sa registrovali na vládnych úradoch a poskytli svoju trvalú adresu. Blogeri nesmú podľa tohto zákona šíriť nepravdivé informácie a používať nadávky.
Spoločnosti Google sa v Rusku nedarí už dlhšie. V krajine funguje domáci internetový vyhľadávač Yandex, ktorý v nedávnom oznámení regulátorom uviedol, že v treťom štvrťroku ovládal cez 60 percent domáceho trhu s vyhľadávaním na internete.
Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý sám nepoužíva elektronickú poštu, v apríli vyvolal obavy, že Kremeľ by mohol chcieť obmedziť prístup na internet, keď vyhlásil, že web je projektom, ktorí vytvorili špióni z americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA).
Proti tomu sa vo štvrtok v odpovedi agentúre Reuters ohradil vynálezca webu Tim Berners-Lee, pôvodom Brit. Internet, ktorý tento programátor vynašiel v roku 1989, bol podľa neho vytvorený s finančnou pomocou USA. Slúžil ako nástroj k prepojeniu a výmene informácií medzi členmi akademickej obce na rôznych univerzitách, zdôraznil T. Berners-Lee.