„Od rôznych organizácií na ochranu spotrebiteľov z celej EÚ sme dostali množstvo sťažností, ktoré vyjadrujú obavy v súvislosti so spôsobom, akým Google spracúva údaje o polohe používateľov,“ uviedla komisia.
Cieľom vyšetrovania je zistiť, či má Google „právny základ“ pre spracovávanie takýchto údajov a či spĺňa požiadavky na transparentnosť v rámci európskych pravidiel ochrany osobných údajov, známych pod skratkou GDPR, napísala agentúra AP.
Spoločnosť Google uviedla, že bude pri vyšetrovaní s DPC plne spolupracovať a že chce pokračovať v úzkej kooperácii aj s regulátormi a organizáciami na ochranu spotrebiteľov po celej EÚ.
„V minulom roku sme vykonali viacero produktových úprav, aby sme zvýšili úroveň transparentnosti a užívateľské kontroly nad údajmi o polohe,“ dodala firma vo vyhlásení.
DPC už vlani v máji začala vyšetrovanie Google týkajúce sa nakladania s osobnými údajmi za účelom reklamy. Regulátori môžu za porušenie pravidiel GDPR vymerať spoločnosti pokutu vo výške až štyroch percent jej ročných celosvetových tržieb.
Google je najpoužívanejším internetovým vyhľadávačom na svete, poskytuje celý rad ďalších služieb, tiež súvisiacich s operačným systémom Android pre mobilné telefóny.