Internetový predajca Amazon začiatkom decembra ukázal, ako si predstavuje doručovanie tovaru k zákazníkom. Kamenným predajniam, kde je tovar dostupný ihneď, chce e-shop konkurovať lietajúcimi dronmi, ktoré by doručili zakúpený tovar do niekoľkých desiatok minút.

Šéf najväčšieho internetového predajcu Jeff Bezos pripúšťa, že zavedenie novinky do praxe budú v najbližších rokoch brzdiť úrady a predpisy. Predbehúť v robotizovanom internetovom predaji ho medzičasom môže Google. Ten má v tejto oblasti tiež veľké ambície a zdá sa, že má lepší nápad, ako doručovať zásielky.

Denník New York Times v stredu priniesol informácie o tom, že Google za posledný polrok kúpil sedem technologických firiem zaoberajúcich sa robotikou a do ich čela postavil tvorcu mobilného operačného systému Android Andyho Rubina.

„V robotike je pred nami zelená lúka. Budujeme hardvér, budujeme softvér aj systémy, takže jeden tím bude schopný poňať celú oblasť,“ uviedol A. Rubin v rozhovore pre New York Times.

Denník uvádza, že internetová spoločnosť je pri otázke o konkrétnych plánoch s robotmi skúpa na slovo, no investície do akvizícii naznačujú, že nejde o malý vedecký „projektík“. New York Times naznačuje, že roboty nebudú určené bežným spotrebiteľom, ale mali by byť využité vo výrobe.

Na základe toho, aké spoločnosti Google kúpil, magazín The Verge odhaduje, že výtvory od Googlu budú schopné pohybovať sa a manipulovať s predmetmi podobne ako ľudia a mohli by byť využité pri výrobe a montáži technologických zariadení. To by zapadalo do súčasného trendu, keď viaceré americké firmy sťahujú výrobu z Číny späť do USA a je preto pravdepodobné, že budú hľadať spôsoby, ako znížiť výrobné náklady.

New York Times tiež naznačil, že roboty by mohli byť spolu s robotickými autami využité aj pri doručovaní tovaru až k dverám zákazníkov. Internetová spoločnosť už teraz prevádzkuje službu „Google Shopping Express“ v San Franciscu a San Jose, čo je donášková služba potravín s doručením v deň objednávky.

“Príližitosť je obrovská,” povedal pre denník výskumník z Centra pre digitálny biznis pri MIT Andrew McAfee. „Stále je veľa ľudí, ktorí pracujú v továrňach, distribučných centrách alebo skladoch v obchodoch s potravinami.“

"Je to jasný znak toho, že vstup robotických technológií na spotrebiteľský trh je na spadnutie,“ povedal pre BBC riaditeľ robotického centra pri Univerzite v Edinburghu profesor Sethu Vijayakumar. „Pohybové a snímacie systémy pre robotické technológie urobili veľké pokroky. So vstupom hlavných hráčov ako Google sa štandardizácia v odvetví teraz zrýchli."

Hovorca spoločnosti Google odmietol špecifikovať, aké má Google zámery s robotmi. „Akékoľvek správy o tom, na čom pracuje Andy a jeho tím, sú len špekulácie autora a ľudí, s ktorými sa rozprával,“ uviedol na margo článku v denníku pre BBC hovorca Googlu.

A. Rubin, ktorý v Googli bude šéfovať vývoju robotov, v minulosti pracoval pre Apple. Keďže robotika bola celý život jeho hobby, kvôli láske k robotom mu kolegovia v Apple dali prezývku Android. Keď neskôr vymenil Apple za Google, kde ho poverili vytvorením nového operačného systému, názov Android nebol zvolený náhodne.

Teraz mu Google umožnil venovať sa robotike na plný úväzok. “Z môjho hobby sa stala profesia,“ uviedol A. Rubin v interview pre New York Times. „Toto je najlepší job na svete. Keď môžete byť inžinier, začnete premýšľať nad tým, aké zariadenie by ste chceli vytvoriť sami pre seba.“

Roboty spoločnosti Meka, ktorú prednedávnom kúpil Google