O existencii interného spisu informoval denník The Wall Street Journal. Dokument, ktorý mal zostať neverejný, sa na svetlo dostal omylom na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Pracovníci oddelenia FTC pre otázky hospodárskej súťaže v ňom tvrdia, že Google upravoval výsledky vyhľadávania tak, aby zvýhodnil vlastné služby pred konkurenciou. Firma vraj menila kritériá pre radenie výsledkov a „vyškrabávala“ obsah z iných internetových stránok, aby zvýhodnila vlastné služby týkajúce sa nákupov alebo cestovania.
Činitelia konštatovali, že firma Google zneužívala svoje monopolné postavenie na americkom trhu internetového vyhľadávania spôsobom, ktorý poškodzoval jej konkurentov aj užívateľa. Komisia odporučila, aby sa na americkú spoločnosť podala kvôli niekoľkým sporným praktikám žaloba.
Vyšetrovanie náhle ukončené
FTC ale začiatkom roka 2013 jednomyseľne odsúhlasila, že hĺbkové vyšetrovanie Googlu ukončí. Kontrola nezistila, že by firma vo výsledkoch svojho internetového vyhľadávania nekalo zvýhodňovala vlastné služby. Google vtedy zároveň súhlasil s ukončením niektorých praktík, na ktoré sa sťažovali konkurenti.
Podľa denníka Wall Street Journal nie je obvyklé, aby komisári odporúčania svojich úradníkov neprijali. V tomto prípade však kritické vyjadrenie narazilo na konkurenčnú správu, ktorú vypracovalo ekonomické oddelenie a ktorá sa k možnosti právnych krokov neprikláňala.
Spoločnosť Google v najnovšom vyhlásení uviedla, že FTC nakoniec „odsúhlasilo, že nie je potrebné podniknúť kroky kvôli tomu, ako radíme a zverejňujeme výsledky vyhľadávania“. Špekulácie o možnom poškodení používateľov sa nakoniec ukázali byť úplne mylné, konštatoval hlavný právnik Googlu Kent Walker.
FTC podľa agentúry Reuters oznámila, že sa k správe nebude vyjadrovať. Denník Wall Street Journal komisia požiadala, aby dokument vrátil, čo však odmietol urobiť.