Google na májovej konferencii I/O okrem iného predstavil aj pripravovanú dvojicu komunikačných nástrojov. Textový Allo s umelou inteligenciou sa ešte dorába. Duo pre videohovory už je ale od utorka dostupný pre Android a iOS (na slovenskom App Store zatiaľ dostupný nie je). Ako prvé mnohým napadne: načo ďalšia aplikácia na videohovory, keď už Google jednu má.
Podľa Nicka Foxa, viceprezidenta komunikačných produktov v Googli ale mnohí používatelia neboli s videohovormi cez Hangouts spokojní. A na druhej strane navrhovali mnoho vylepšení. Hangouts bude naďalej fungovať, pri vývoji sa ale tvorcovia sústredia skôr na využitie v biznis a profesionálnej sfére.
Duo sú videohovory pre masy. Hlavnou črtou je takmer absolútna jednoduchosť. Na registrovanie nie je potrebný Google účet, prihlasuje sa cez telefónne číslo. Podobne ako pri službách WhatsApp a ďalších.
Nie každý používa Google kontakty, telefónne číslo ale na známych a rodinu majú všetci. Ak druhá strana ešte do Dua nie je zaregistrovaná, dá sa jej poslať SMS s linkom na stiahnutie aplikácie.
Potom na displeji nie je nič iné, len zoznam posledných a obľúbených kontaktov. Po vysunutí lišty sa zobrazia všetky kontakty. Kliknutím na jeden z nich sa zapne videohovor. Počas neho je na obrazovke len tlačidlo na ukončenie hovoru, vypnutie mikrofónu a na prepínanie medzi prednou a zadnou kamerou.
Nič viac, nič menej. Duo znamená tiež to, že aplikácia nepodporuje skupinové hovory. Len dvaja, z jedného mobilu na druhý.
Druhou črtou Dua je, že používa novú technológiu na lepšie spracovanie videa aj pri slabom signáli. Z HD kvality sa pri zhoršení signálu automaticky zníži rozlíšenie a Duo dokonca funguje aj pri 2G pokrytí. Vtedy sa video pozastaví a prechádza len zvuk. Hovor sa neukončí ani pri prechádzaní z mobilného signálu na Wi-Fi a opačne.
„Duo funguje na mobilných vlajkových lodiach a aj na smartfónoch za 50 dolárov v Indii,“ tvrdí N. Fox. Hoci sú videohovory skôr záležitosťou súkromného rozhovoru a hodili by sa viac ako aplikácia pre počítače, Google tvrdí, že väčšina ľudí na svete pristupuje na internet cez smartfón. Takže desktopová verzia Dua príde až neskôr. Ak vôbec.
Google Duo s jednoduchým rozhraním Zdroj: Google
Treťou nevšednosťou, ktorá bola označovaná za pomerne kontroverznú, je funkcia Knock Knock (ťuk ťuk). Po vytočení príjemcu sa mu na displeji zobrazí video volajúceho ešte pred tým, než hovor prijme. Cieľom je vyvolať akýsi ľudskejší pocit z komunikácie.
Volajúci môže volanému ukázať niečo zaujímavé a motivovať ho k prijatiu. Prípadne volaný sa môže lepšie a rýchlejšie rozhodnúť, či hovor prijme. Ako keď sa pozrie cez priezorník na dverách a rozhodne sa pred návštevou zamlčať.
Okamžite sa objavila kritika, že môže dôjsť k trápnym situáciám. Počas porady sa zrazu na displeji objaví polonahá manželka a podobne. Našťastie táto funkcia nefunguje pre neznáme kontakty a dá sa v nastaveniach aj úplne vypnúť.
Potrebuje svet ďalšiu aplikáciu na videohovory? Možno nie. A možno až Duo dodá videohovorom tú pravú jednoduchosť a priamosť, aby sa takto začalo rozprávať oveľa viac ľudí.