Americká internetová spoločnosť Google by rada zatočila s prevádzkovateľmi pirátskych stránok. Tentoraz však nie cestou zmazania odkazov smerujúcich z jej vyhľadávača na servery ponúkajúce nelegálny obsah a tým znížením ich dostupnosti, ale radikálnym krokom, ktorý by ohrozil ich samotnú existenciu.
Podľa britského spravodajského webu The Telegraph rokuje firma s platobnými spoločnosťami a chcela by pirátov odstrihnúť od zdrojov ich príjmov. Nešlo by pritom o premiérové použitie takéhoto riešenia. V roku 2011 odrezali Visa, MasterCard a PayPal od financií stránku Juliana Assangea WikiLeaks, ktorá zverejňuje citlivé vládne dokumenty.
Google sa teraz týmto krokom snaží vyhnúť obvineniam, že napomáha používateľom internetu dostať sa k dátam, ktoré porušujú autorské práva. Tým pádom sa údajne podieľa na zárobkoch prevádzkovateľov stránok, ktoré umožňujú bezplatné sťahovanie filmov, kníh či hudby a aj sám sa na tom prostredníctvom príjmov z reklamy obohacuje.
Spoločnosť naposledy čelila útoku v januári. Prišiel od mediálneho magnáta Ruperta Murdocha, ktorý ju na Twitteri označil za vodcu pirátov. Majiteľovi spoločnosti News Corporation prekáža, že Google sprístupňuje nelegálny obsah a ilustroval to aj konkrétnym príkladom, keď sa mu bez problémov podarilo použitím najväčšieho vyhľadávača nájsť odkazy na stiahnutie najnovšieho dielu filmovej ságy Mission: Impossible - Ghost Protocol.
Generálny riaditeľ Googlu Eric Schmidt v reakcii na obvinenie vyhlásil, že je nemožné upraviť výsledky vyhľadávania bez toho, aby sa spoločnosť vyhla cenzurovaniu. Firma je však zatiaľ opatrná aj pri podrobnostiach týkajúcich sa znemožnenia platenia stránkam kumulujúcim nelegálny obsah. Nie je totiž jasné, aké kritériá by mali byť použité pri výbere serverov, ktorých by sa represívne opatrenia týkali. Zároveň sa Google obáva, že by sa mohla táto taktika stať nástrojom nekalého konkurenčného boja medzi firmami.
Opatrenie, ktoré je tak zatiaľ len v rovine diskusií s platobnými spoločnosťami, by sa mohlo podľa The Telegraph týkať aj offshorových firiem. V tomto smere však nemôže mať čisté svedomie ani samotný vyhľadávací gigant. V roku 2011 totiž práve prostredníctvom spoločnosti založenej v daňovom raji na Bermudách ušetril na daniach dve miliardy dolárov.
Zdroj: SITA / AP
Ilustračné foto - SITA / AP