Je to výrazný reštart, do veľkej miery alternuje aj protagonistu (starší Kratos má ďaleko od výbušnosti mladšieho), mení prostredie (namiesto gréckych bohov sa sústredíme na severskú mytológiu) a hrateľnosť je postavená na iných základoch. Namiesto lineárneho postupu sa svet viac otvára a od prvej ukážky vidieť nového spoločníka – akéhosi chlapca.
Melancholický začiatok na severe
Namiesto bombastického intra vás čaká odlišný štart. Starší muž v lese stojí pri strome s odtlačkom žltej ruky a na váš povel začne sekať do kmeňa. To je vaša prvá úloha, zoťať strom, ktorý nesiete na svojich pleciach naprieč chladnou prírodou, uviažete ho o loď, púšťate sa po prúde rieky, až dorazíte k drevenej chatrči.
Pred ňou sú už naukladané ďalšie stromy a na nich sa o niekoľko minút objaví už zabalzamované telo, ktoré Kratos neskôr podpáli. Nový God of War nezačína sekaním hláv hydry či naháňačkou v panteone, ale pietnou chvíľou pohrebu ženy, matky malého syna.
Pomalé tempo, skôr zaryté pohľady, nenápadná kamera, začiatok akčnej hry v sebe skrýva pocity smútku, melanchólie, aké sa bežne vo videohrách nevidia. Akoby aj hráči vyrástli so svojím hrdinom a čakajú ich nové ciele.
Vašou ďalšou úlohou bude tréning, slúži paralelne ako tutoriál. Učíte chlapca loviť – objavujete lesné cestičky, nasledujete ho ako sa derie vpred a súčasne mu zozadu radíte ako preskočiť prekážku alebo začať mieriť na cieľ.
Lukostreľba, použitie noža – a pre vás prvé súboje s ikonickou sekerou, ktorá sa strieda dvojicu mečov z pôvodných hier. Sekera núka silnejšie i slabšie údery a v momente ju môžete hodiť aj do diaľky a ešte efektnejšie si ju privolať naspäť (ak letí správnym smerom, rozdáva škodu).
Keď začnete na vlastnej koži pociťovať súboje, zistíte, že stále sú napínavé a existujú rôzne typy. Buď sa postavíte sólo nepriateľom, ale častejšie na vás vybehne celá skupina a nebude chýbať ani potýčka s nejedným gigantom či bossom.
Vtedy sa ukazovateľ natiahne do väčších dĺžok, nastúpi nielen bežná sekanica, ale väčšia miera taktiky, ako pri prvom súboji, kde chlapec strieľa šípy a odvádza pozornosť, zatiaľ čo vy môžete naplno uštedriť pár presných úderov.
Rozdiel pri voľbe obtiažnosti je badateľný: nováčikovia si môžu dopriať zameranie na príbeh, aby neškrípali zubami pri bossoch, znalci vytiahnu level obtiažnosti nahor, aby súboje opakovali a nevzdávali sa ani po desiatich pokusoch.
God of War Zdroj: Sony
Svieži svet a nórski bohovia
V jadre je God of War podobnou hrou, ale ekosystém videohier sa zmenil. Plnohodnotné zameranie na príbeh a absencia multiplayeru sú dnes raritou, Sony Santa Monica ešte pridáva viac elementov, aby sa odlíšili od minulých hier.
Súbojový systém je stále dynamický, krvavý a núka veľa možností, zatiaľ čo potýčky s obrami sú najlepšími momentami, kde vyniká Kratosov pôvod (je predsa boh vojny). Autori naplno pracujú aj s prostredím: schovávanie sa za šutrami je najprv skvelý nápad, po 20-30 sekundách väčšinou obor prekážky rozbije, ostávate v otvorenom poli. Využitie našli tradičné hádanky prepojené s prostredím: otváranie dverí, pasáží či cesta do chrámu nie sú úplne lineárna záležitosť.
Putovanie sa odlíšilo od minulých dielov série: svet je totiž otvorený a priamo sa núkajú nové cestičky na objavovanie už počas prvých úloh: jedna vedie k zberateľskému pokladu, iná k ďalším súbojom, je tu stále čo skúmať.
Tam je odľahlá časť chrámu, tam ďalšie peniažky či truhlice. Kto chce, môže fičať len ku kľúčovým bodom, no sčasti sa pripraví o prepracovaný svet naplnený pestrým obsahom. Mnohí sa budú cítiť ako v inej Sony exkluzivite – Uncharted – kde bolo hľadanie pokladov hlavným cieľom.
Netreba sa báť, že by hľadanie prevýšilo akčnú náplň. V nej figurujú nové druhy oponentov čerpajúce z novej mytológie: draugovia, trolovia, elfovia, vlci i draci. Sú výborne vybraní, využívajú rôzne triky v boji a cítite, že sa súboje posunuli ďalej.
Severská mytológia pritom dáva silný základ aj pre lokality, jednotlivé svety s odlišnou atmosférou i obyvateľmi. Niekde vládnu elfovia, inde obri alebo elementy ako oheň či hmla. Postupne sa do nich ponárate, cestujete medzi svetmi a užívate si kus voľnosti.
Mentor a zabudnutý boh
Najdôležitejším aspektom nie je ani presídlenie do nových končín či iný systém zlepšovania hrdinu. Levely, magické runy, nové schopnosti a zbrane vás potešia, ešte viac prístup ku Kratosovi. Namiesto naštvaného chlapíka vidíte muža v strednom veku s osudom na pleciach i zodpovednosťou za malého syna.
Vynikajúco napísaný príbeh od prvej scény pohrebu cez rodinnú misiu (rozprášiť popol matky z vybraného miesta) až do záverečných titulkov. Akoby s vyšším vekom hrdinu dospeli aj scenáristi, ktorým už nejde iba o efektné mlátenie bohov, ale hlbší presah.
Kratos ako mentor a prísny otec dáva synovi príkazy ako v armáde a pomaly je vám až ľúto, že neprejaví viac emócií, no súčasne s obdivom sledujete, ako sa zmenila naštvaná postava z minulosti. Ani po 10 hodinách sa neprestávate diviť, že sa pozeráte na relatívne komornú púť otca a syna, ktorí objavujú nové svety: bez matky i drsný severský.
God of War Zdroj: Sony
Od starostlivo napísaného príbehu nie je ďaleko k vynikajúcej výprave, ktorú navyše povýši nádherná grafika. Už dlho sa mi pri hraní nestalo, aby som hneď v úvodnej scéne uznanlivo prikývol, že niečo také sa bežne nevidí a posunuli sme sa o krok ďalej.
Vysoké rozlíšenie, nádherne detaily postáv, aj ich autentické pohyby. Výber prostredí umocňujúci atmosféru vám imponuje a posunuli sa aj možnosti zobrazovania lesov, vody, chrámov. Vo vybraných gradujúcich momentoch sa prejavuje výkon PS4 a PS4 Pro, kde si tvorcovia môžu dovoliť viac: ešte väčších obrov i rýchlejší pohyb kolosov v prírode. Atmosférický soundtrack duní do rytmy levelov, súbojov alebo objavovania zdanlivo slepých ciest.
God of War má všetky videoherné atribúty, ktoré očakávate. Dynamickú akciu, môžete si vylepšovať postavu, vyrábať výzbroj, zbierať peniažky, sú tu levely a RPG mechanizmy. Čo je dôležitejšie, tento reštart série ukazuje, že videohry sa dokážu posunúť vpred, ak sú tvorcovia ochotní nechať stávky na istotu a iterácie za sebou a zmeniť všetko (alebo aspoň veľa z toho), čo ich definovalo doteraz.
V tom smere je God of War zaujímavý experiment i návod pre mnohé iné série, čo potrebujú vliať nový život – treba prísť s niečím iným a ponechať niečo známe, potešiť fanúšikov i nováčikov. Je to sizyfovská úloha a to, že sa ju God of War podarilo splniť, je väčšie víťazstvo ako možno titul hry roka.
God of War vyšiel exkluzívne na PlayStation 4 20. apríla 2018. K dispozícii je aj s českými titulkami.
- Tip: Prečítajte si aj naše ďalšie herné recenzie.