Niekedy pred dvoma rokmi začal byť viditeľný trend HD remakov hier zo starších generácií herných konzol. Tímov, ktoré sa snažia portovať knižnice titulov na Sony PlayStation3, medzičasom pribudlo. Je za tých, samozrejme, snaha oživiť komerčný úspech niekdajších hitov. Výhodou pre vývojárske štúdio je tiež to, že hru nemusí vyvíjať od úplného začiatku. A to práve Sony, ktorá ide ešte o krok ďalej.

ICO & Shadow of the Colossus Collection

ICO a Shadow of the Colossus nie sú bežné hry. Sú natoľko odlišné, že dokazujú variabilitu PlayStationu. Ich comeback po piatich, respektíve deviatich rokoch prináša rozporuplné pocity. Niektorí recenzenti uviedli, že HD remake nechcú hrať, pretože by ich ukrátil o originálne spomienky z čias, keď si ich vychutnávali na PS2.

Pre ostatných sú dôkazom, že v hernom priemysle sú tvorcovia (v tomto prípade Fumito Ueda), ktorí vyrábajú nadčasové hry. ICO i Shadow of the Colossus môžete hrať bez znalosti iných žánrov, pretože hoci ich možno rámcovo zaradiť medzi akčné adventúry, majú typ hry úplne vlastný.

God of War, Ico a Colossus: Klenoty Sony sú v HD

ICO rozpráva príbeh o chlapcovi, ktorého chcú dedinčania obetovať v obrovskom zámku, no jemu sa podarí utiecť z uväznenej nádoby a pri svojom putovaní v kamenných hradbách objaví dievčinu s menom Yorda prenasledovanú tieňmi.

Ico a Yorda prechádzajú zámkom v snahe dostať sa preč, musia čeliť rôznym prekážkam, rozpadnutým chodbám, priepastiam či úzkym otvorom. Ico je ten, ktorý skúma terén, až potom dáva signál Yorde, že môže prejsť ďalej. Sentimentálna rovina je veľmi silná – od momentu, keď sa prvý raz držia za ruky a utekajú. Ico nechce nechať Yordu pozadu, začne sa o ňu starať a vzniká medzi nimi citové puto.

God of War, Ico a Colossus: Klenoty Sony sú v HD

Shadow of the Colossus predstavuje mladíka, ktorý cvála krajinou do mystického chrámu so ženou v náručí. Chce si tam vyprosiť život pre zosnulú a vrátiť jej dušu. Bohovia ho poveria úlohou: ak zabije 16 kolosov blúdiacich po zabudnutej krajine, môžu mu vyhovieť.

Mladík bez mena teda putuje po obrovskej ploche, kde dlho nenatrafí na žiadneho živáčika, až objaví miesta prvého kolosa. Štverá sa po obrovitánskej postave a hľadá jej slabé miesto, kde by mohol zaútočiť mečom či lukom. To sú jediné zbrane v celej hre a okrem 16 kolosov, vášho koňa a mladíka len ťažko nájdete niečo iné.

Každý kolos je vlastne puzzle sám o sebe – treba ho nájsť v šírom svete, treba sledovať jeho stavbu a hľadať slabiny, aby ste sa mu mohli postaviť. Hra nemá pre hrdinu žiadne magické predmety obrovskej ničivosti či mýtické meče, ktoré môžu kolosa zdolať.

God of War, Ico a Colossus: Klenoty Sony sú v HD

Máloktorá hra ponúka taký poctivý kúsok dizajnu ako hrad v ICO – komplexný, prepojený, plný magických bariér pre Yordu či prekážok pre Ica a ich spolupráci sa máločo vyrovná. To isté platí pre Shadow of the Colossus – systém hľadania a likvidácie kolosov je skvelý.

Ico a Colossovia nie sú o behu na koniec hry k záverečným titulkom. Na prvom mieste sú emócie, ktoré z vás chce každá hra dostať. Sú zväčša smutné až melancholické, trúchlivé či bezbranné. Ico a Shadow of the Colossus majú veľký potenciál ukázať, o čom majú byť hry. O aktívnom prežívaní osudov hrdinov, kde herné mechanizmy slúžia ako nástroj, kým cieľom je vzbudiť emócie.

God of War, Ico a Colossus: Klenoty Sony sú v HD

God of War Collection Volume II

Nová kolekcia God of War je čiastočne opakom magických ICO a Shadow of the Colossus. Rovnako sa jej darí prinášať unikátny zážitok z odohraného, ale útočí viac na prvú signálnu sústavu a chce priniesť špičkový zážitok z akčnej hry a antického príbehu pomsty či vojny bohov.

God of War, Ico a Colossus: Klenoty Sony sú v HD

Chains of Olympus a Ghosts of Sparta boli pôvodne hry pre PSP, takže po prvýkrát môžeme vidieť aj na Západe, ako sa z malého systému dajú remastrovať hry na PS3. Výsledok je solídny, aj keď grafika má prirodzene menej detailov na veľkej obrazovke oproti iným hrám. No textúry sú celkom vyhladené a zážitok z hry rozhodne neochudobňujú.

Iste, ak po prvý raz hráte tieto hry napríklad po kompletnom prejdení základnej trilógie God of War na PS2/PS3, budú vám pripadať trochu menšie. Lokácie nie sú také obrovské, no základ je, že dynamický príbeh, striedanie lokalít a pútavá hrateľnosť s puzzle ostala a zážitok je veľmi podobný.

Obe hry rozprávajú zaujímavé antické pletky – v jednom sa bojuje s Peržanmi a oslobodzuje kráľ slnka Helios, v druhom sa dostanete do Kratosovho detstva, kde sa ukáže jeho vzťah s bratom i boj proti bohom z Olympu a oslobodzovanie brata z ich zajatia.

Dobrý príbeh je základ, ale naň nadväzujú aj rozmanité lokality – napríklad útok na Attica z úvodu Chains of Olympus a spanilá jazda proti Morpheovi. Na úvodnej hodinke je vidieť, že aj konvertované hry majú dobrú intenzitu, niekedy aj lepšie ovládanie – akurát si uvedomíte menej nepriateľov či iné zjednodušené prvky.

God of War, Ico a Colossus: Klenoty Sony sú v HD

Dvojica kolekcií ukazuje pravú silu Sony – v netradičných nápadoch, ktorých sa nechce pustiť. Či už melancholické putovanie s hrdinami bez nádeje alebo antický hnev a boj proti božským autoritám. Kolekciu s ICO a Colossmi treba odporučiť každému majiteľovi PlayStation, ktorý si myslí, že hry sú iba o strieľačkách, bojoch a športoch. A God of War je zase určený tým, čo si myslia, že len filmy dokážu rozprávať veľké dobrodružstvá.

Foto na titulke a v článku - Sony