V piatok (21. októbra) vyštartovala z kozmodrómu vo Francúzskej Guiane ruská raketa nesúca prvé dva satelity projektu Galileo. Financuje ho Európska únia, technicky administruje Európska vesmírna agentúra (ESA) a cieľom je zastrešiť nebo nad starým kontinentom skupinou 30 navigačných satelitov. Galileo je určený výhradne na civilné využitie, na rozdiel od terajšieho GPS, ktoré vyvinula americká armáda. Presnosť navigácie by sa s novým systémom mala zlepšiť na presnosť jedného metra. Teraz je to 10 metrov.
Štart bol naplánovaný už na štvrtok, no kvôli technickým problémom s tesnením paliva ho posunuli na ďalšie štartovacie okno o 24 hodín. V tom ruský Sojuz úspešne dopravil prvý pár satelitov na orbitu vo výške 24-tisíc kilometrov.
Prvé dva moduly vyrobila anglická firma Astrium. Zvýšená presnosť bude dosiahnutá vďaka tomu, že satelity budú ako prvé mať na palube atómové hodiny. Čas je jednou z veličín rovnice, ktorej výsledkom je poloha objektu na povrchu Zeme.
Obchodný riaditeľ firmy Astrium Richard Peckham uviedol, že najväčšie využitie čaká v oblasti služieb mobilných telefónov. Inak bezplatná navigácia bude mať aj platený ekvivalent s ešte väčšou presnosťou a bude ponúkaná podnikom, napríklad pri zasievaní polí automatickými traktormi.
Ďalšie dva Galileo satelity majú naplánovaný štart na budúci rok a prvá komerčná prevádzka sa má spustiť v roku 2014. Postupne by do roku 2019 malo systém Galileo tvoriť 30 navigačných satelitov.
Na vývoj a výrobu do roku 2013 bolo Európskou komisiou vyčlenených 4,5 miliardy eur. Ďalších sedem miliárd bude potrebných na dokončenie výstavby a údržbu do konca 2020.
Galileo sa tak zárukou v prípade politického alebo vojnového konfliktu s USA, ktoré GPS momentálne prevádzkuje, povedala pre Bloomberg členka Európskej komisie Ingrid Godkinová.
Foto v článku a na titulke - ESA