Za najväčšieho konkurenta Applu v inteligentných telefónoch sa nepovažuje Nokia, ale Samsung. Fínska firma je síce stále lídrom mobilného trhu, no v smartfónoch stráca dych. Ešte viac to platí pri multimediálnych tabletoch. Aj v segmente, ktorý momentálne okupuje iPad, sa najväčšie očakávania spájajú s kórejskou značkou. A jej zariadením Galaxy Tab.
Skvelé video, horšie fotky
Galaxy Tab sa od iPadu líši najmä v dvoch parametroch. Využíva operačný systém Android (vo verzii 2.2), kým iPad stojí na applovskom iOS – z čoho plynie celý rad ďalších rozdielov.
Okrem toho, Galaxy Tab má displej s menšou uhlopriečkou (sedem verzus 9,8 palca) a tiež iný pomer strán (16 : 9 oproti 4 : 3), takže vo finále je oproti iPadu polovičný.
Dielensky je Galaxy Tab spravený veľmi kvalitne. Rozmery zariadenia sú 190 x 120 x 12 milimetrov a hmotnosť 380 gramov, polovicu toho, čo váži iPad. Ide o pomerne spratný prístroj, ktorý sa vojde do vrecka saka.
Zdroj: samsung
Hoci má Galaxy Tab displej typu LCD a nie Amoled, ktorý Samsung používa vo svojich smartfónoch, pri rozlíšení 1 024 x 600 bodov poskytuje slušnú ostrosť, kontrast i farebné podanie.
Možno ho teda odporučiť na sledovanie filmov – zariadenie podporuje formáty DivX a Xvid –, je to oveľa príjemnejšie ako na mobile. Akurát pri pol hodine pozerania aj necelých štyristo gramov cítiť v rukách.
Veľký a citlivý displej – multidotyková plocha reaguje presne a plynulo – je tiež vhodný na hranie hier. Hrdinovia kultovky Angry Birds síce po prechode z menšej mobilovej obrazovky „podrástli“, no po pár kolách sa na to dá zvyknúť. Fakt je, že nie všetky hry zvládnu veľké rozlíšenie tabletu, a tak sa zobrazujú uprostred displeja s hrubými čiernymi okrajmi.
Samsung osadil Galaxy Tab dvojicou kamier: prednou pre videohovory a zadnou (s rozlíšením tri megapixely) na fotenie a nahrávanie videa. No kvalita snímok je dosť priemerná, najmä pri horších svetelných podmienkach.
Možno výrobca ráta s tým, že z tabletu sa fotografovať tak často nebude – a aparát doň integroval len ako marketingovú ozdobu, ktorou iPad počastovaný nie je.
Zdroj: samsung
Skôr do počtu je aj vstavaný reproduktor. Urobí si svoju robotu, no zvukové orgie očakávať netreba. Lepšie je nechať ich na bluetoothové alebo klasické slúchadlá (tablet má 3,5 mm konektor).
Opäť, výrobca zrejme očakáva, že Galaxy Tab sa ako mp3 prehrávač používať nebude. Na bežné počúvanie hudby pri surfovaní alebo čítaní elektronickej knihy však zvuková výbava postačuje.
Čo majú Galaxy Tab a iPad spoločné, je absencia bežného micro USB portu. Na samsungovom tablete sa nachádza jediný univerzálny konektor na nabíjanie a synchronizáciu dát. To sa môže vypomstiť, ak používateľ potrebuje nečakane nabíjať. Nabíjačku so štandardným micro USB káblom určite zoženie jednoduchšie.
Daňou za celistvosť a pevnosť tabletu je nevymeniteľná batéria. I keď jej kapacita sa zdá dostatočná. Pri aktívnom zaťažení vydrží celý deň, pri vypnutom 3G a WiFi a večernom pozeraní seriálu ju treba nabíjať po troch-štyroch dňoch.
Výkonný nadmobil
Výpočtový výkon v samsungovom tablete má pod taktovkou jednagigahertzový procesor ARM a grafický akcelerátor PowerVR SGX540. Aplikácie tak bežia a stránky v browseri či prehliadači dokumentov sa rolujú rýchlo a bez viditeľného sekania.
Na ukladanie dát možno využiť 16, respektíve 32 gigabajtov vnútornej pamäte (podľa špecifikácie konkrétneho modelu) alebo micro SD pamäťové karty, pre ktoré má tablet zásuvku.
Galaxy Tab obsahuje aj GSM modul, takže po vložení SIM karty funguje ako bežný mobilný telefón. Hoci len cez hlasitý odposluch alebo s káblovým či bezdrôtovým handsfree.
K dispozícii sú aj ďalšie funkcie známe z mobilov: história hovorov, odosielanie SMS a MMS správ. Ale celkovo Galaxy Tab budí dojem, že na telefonovanie nebude.
Silnou stránkou samsungového zariadenia je konektivita. Okrem WiFi (vrátane najrýchlejšej n-kovej normy) a Bluetoothu (verzie 3.0) sa dáta môžu do aparátu dostať cez mobilné siete EDGE a 3G/HSPA.
Surfovanie po webe je príjemný zážitok. Vstavaný browser podporuje Flash, správu záložiek aj otvorenie viacerých okien. Galaxy Tab je tiež šikovným správcom elektronickej pošty. Prihlásenie na Gmail a synchronizácia sú bezproblémové. Pri otočení displeja na šírku je práca s poštou prehľadná, vizuálne podobná pécečkovému Outlooku.
Komponovanie e-mailov či esemesiek a celkovo písanie na softvérovej klávesnici uľahčuje slovenský slovník a technológia Swype, ktorá je súčasťou Androidu. Píše sa ťahaním prsta cez klávesy bez toho, aby bolo potrebné ho zdvihnúť.
Android poskytuje tabletu aj tisícky dodatočných aplikácií, stiahnuteľných z elektronického obchodu. A tiež multitasking, beh viacerých programov naraz.
Galaxy Tab sa vďaka vstavanému GPS modulu dá použiť aj ako navigácia. Aj keď v aute môže šoférovi prekážať vo výhľade. No a spolu s dokovacou kolískou, ktorá bude dostupná v najbližších týždňoch, sa tablet vie premeniť na veľký digitálny fotorámček.
Zdroj: samsung
Záverečné hodnotenie: Galaxy Tab ponúka množstvo funkcií, no sú situácie, kde nie je najlepším riešením. Napríklad aj keď má výbornú virtuálnu klávesnicu, na písanie referátov nebude. Určite je ideálnym riešením pre priaznivcov mobilného videa. Zrejme najväčším negatívom je cena, pohybujúca sa okolo 700 eur, výrazne vyššie ako pri applovskom iPade. Lacnejšie sa dá zohnať v kombinácii s paušálom oranžového mobilného operátora.
Prečítajte si aj ďaľšie naše recenzie:
- hudobný prehrávač iPod Nano
- smartfón HTC 7 Trophy
- dotykový monitor HP 2310ti
- tabletový osobný počítač HP EliteBook 2740p
Foto v článku a na titulke - Samsung