Štvrtá generácia vlajkových smartfónov Samsungu Galaxy S4 sa stretla s podobnými ohlasmi, ako keď Apple pred dvoma rokmi nepredstavil iPhone 5, ale „len“ iPhone 4S. Ani Galaxy S4 sa od svojho predchodcu Galaxy S III veľmi nelíši. Rozdiely treba hľadať v malých zlepšeniach. A tých je relatívne dosť. No stoja za to?

V reáli vyzerá Galaxy S4 o niečo atraktívnejšie než na obrázkoch. Dizajnéri sa riadili filozofiou: Čo funguje, to netreba meniť. Štvorka je trochu hranatejšia. Pripomína menší ekvivalent fabletu Galaxy Note 2, tento pocit sa umocňuje po odstránení zadného krytu.

Elegancii pomohol hrubší strieborný pásik, ktorý lemuje celé zariadenie po bokoch. Škoda, že sa len tvári ako kov (v skutočnosti je to plast). Inžinieri si zaslúžia pochvalu za lepšie využitie priestoru. Do es-štvorky integrovali väčší displej aj batériu, no šasi oproti es-trojke nezväčšovali. Dokonca o milimetrík skresali hrúbku a tri gramy ubrali aj z hmotnosti.

Použitie plastu ako konštrukčného materiálu neznamená len nízku hmotnosť a vymeniteľnú batériu. Ale aj vcelku neexkluzívny vzhľad: oproti konkurencii ako Sony Xperia Z a HTC One pôsobí Galaxy S4 ako lacný príbuzný. Hoci je to, samozrejme, vec vkusu. Dôležité je, že Samsung zachoval rozloženie a počet hardvérových tlačidiel. S4 je tak jeden z mála smartfónov s hardvérovým tlačidlom pod displejom.

Galaxy S4: Čo funguje, to Samsung nemení

Samsung s novým eskovým smartfónom takisto naskočil na vlnu full HD displejov. No ako jediný používa technológiu Amoled. A je to hneď vidieť. Niežeby bol displej Galaxy S4 jednoznačne najlepší na trhu. No určite si môže potykať so Super LCD 3 u HTC One.

Amoled má o niečo výraznejšie farby a kontrast. Navyše, už nie sú také prepálené ako pri doterajších amoledových displejoch. Ani vo viditeľnosti na priamom slnku, ktorá s prichádzajúcim letom nadobúda na dôležitosti, S4 nesklamala.

Rozlíšenie displeja 1 920 x 1 080 bodov znamená prakticky nerozoznateľné pixle. Rozdiel v jemnosti oproti displeju na Galaxy SIII však spozoruje len citlivé oko. Tak či onak, surfovanie po webe, pozeranie videí či hranie hier je veľmi príjemný zážitok. Bez straty ergonómie, keďže smartfón je rovnako veľký ako jeho predchodca. Trochu obťažnejšie je len ovládanie jedným prstom.

Podľa viacerých testov je Galaxy S4 so štvorjadrovým 1,9 GHz procesorom a dvoma gigabajtmi pamäte najvýkonnejším smartfónom súčasnosti. Respektíve sa na prvom mieste strieda s HTC One. Morálneho zastarania sa teda najbližšie dva roky obávať netreba.

Fotoaparát es-štvorky v dobrých svetelných podmienkach podáva jeden s najlepších výsledkov spomedzi aktuálnych smartfónov. Fajn je aj nové grafické prostredie z androidového fotoaparátu Galaxy Camera. Na druhej strane, pri fotení v šere bude vo výhode majiteľ Lumie 920 alebo HTC One.

Galaxy S4: Čo funguje, to Samsung nemení

Samsung pri es-štvorke zvýšil aj kapacitu batérie (na 2 600 mAh). No aj tak vydrží len štandardný jeden deň, lebo musí poháňať väčší displej a silnejší procesor.

Najvýznamnejšou odlišnosťou Galaxy S4 od konkurencie (aj internej) sú nové funkcie. Je ich veľa, stačí si vyrolovať ponuku rýchlych odkazov na hornej lište. Bežne je tam päť odkazov, S4 ich tam má šestnásť.

Problém je, že v tomto prípade kvalita zaostáva za kvantitou. Nie všetky funkcie pracujú vždy spoľahlivo, ich praktické využitie je otázne a často ide len o štandardné záležitosti Androidu „zabalené“ do samsungovskej grafiky.

Na druhej strane, rozsah a funkcionalita noviniek môže spotrebiteľa ohúriť. Napríklad Smart Pause pozastaví video, ak senzor zistí, že sa používateľ nepozerá na displej. Zrakom sa dá skrolovať aj webstránka.

Air View slúži na ovládanie displeja priblížením prsta bez reálneho dotyku, Group Play vytvára z viacerých es-štvoriek sieť reproduktorov hrajúcich naraz rovnakú skladbu.

Galaxy S4: Čo funguje, to Samsung nemení

Samsung Galaxy S4 vo verzii so 16-gigabajtových storageom sa predáva v priemere za šesťsto eur. Teda veľmi podobne ako iPhone 5 a HTC One a o niečo drahšie než Sony Xperia Z či Huawei Ascend D2.

Záverečné hodnotenie: Tak ako pri iPhonoch, aj pri smartfónoch Galaxy S prichádzajú väčšie rozdiely pri každej druhej generácii.

Zariadenie zapožičal Samsung.

Samsung Galaxy S4 v kocke

plusy

mínusy

výkon

niektoré funkcie nefungujú korektne

fotoaparát

dizajn bez inovácií

špecifické funkcie

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku - Samsung