Japonská značka Fuji sa po vcelku úspešnom retromodeli FinePix X100 rozhodla znova osloviť fotonadšencov. Jej novinka X10 vychádza z pôvodného konceptu stovkového prechodcu, ponúka niekoľko vylepšení, i keď v určitých smeroch došlo aj k negatívnym zmenám.
FinePix X10 by mala konkurovať kompaktom, ako napríklad Canon PowerShot G12, Olympus XZ-1 či Nikon CoolPix série 7000. To znamená, že pôvodný koncept sa už celkom nedá nazvať pôvodným, keďže podľa viacerých aspektov ide o samostatný žáner v rámci portfólia Fuji. Avšak čo sa týka prevedenia, dizajnu a tak trochu i ovládania, nemožno podobnosť s modelom X100 uprieť. Na druhej strane, X-desiatka sa bude predávať za podstatne nižšiu cenu.
Medzi najväčšie zmeny oproti staršiemu modelu X100 patrí snímač, hľadáčik a ovládanie. Snímač sa rapídne zmenšil, hľadáčik stratil hybridizáciu a ovládanie bolo prispôsobené začiatočníkom, hoci Fuji tento kompakt smeruje na entuziastov a profesionálov, ktorí si potrpia aj na zložitejšie funkcie. Žalostným krokom sa zdá byť nasadenie optiky napevno. I keď skutočne ide o lahôdkovú sústavu šošoviek, nemožno ich zameniť za špecifický objektív a fotiť tak špecifický žáner.
FinePix X10 obsahuje 2/3" EXR-CMOS stabilizovaný snímač s rozlíšením dvanástich megapixelov. Pomocou optiky Fujinon s rozsahom ohniskových vzdialeností 28 až 112 milimetrov v prepočte na ekvivalent kinofilmu a svetelnosťou F2 až F2.8 možno fotiť v piatich možných veľkostných pomeroch vo formátoch RAW aj JPEG. Nechýba plynulé Full HD video so stereo zvukom. Optika ponúka možnosti štvornásobného optického zväčšenia.
Automatické zaostrovanie je založené na detekcii kontrastného vzhľadu zaostrovaných objektov. Fotoaparát má hneď vedľa bajonetu umiestnený volič pre režim zaostrovania. Zvoliť sa dá štandardné zaostrovanie na statický objekt, plynulé zaostrovanie na pohybujúci sa objekt či manuálne zaostrovanie. ISO je v rozmedzí 80 až 12 800.
Čo sa sekvenčného snímania týka, aparát je na tom veľmi dobre. Prítomné sú celkom štyri rýchlosti sekvenčného snímania, počnúc od troch snímok za sekundu až po desať. Desiatka je však použiteľná iba pri zníženom rozlíšení fotografií.
Veľkým plusom je takzvaný bracketing. Je to režim fotenia pre účely HDR snímok s veľkým dynamickým rozsahom. Obsahujú ho najmä zrkadlovky, ale ani väčšina tých neponúka takéto možnosti. Tak napríklad, X10-ka umožňuje štandardný bracketing pomocou korekcie expozície, ďalej pomocou zmeny dynamického rozsahu (100, 200 až 400 %) a aj samotným ISOm. Fuji, ako výrobca fotografických filmov, nezabudol ani na bracketing simuláciou rôznych filmov.
Nakoniec tento kompakt v sebe ukrýva aj integrovaný blesk s dosahom do siedmich metrov a taktiež pomocnú prisvetľovaciu diódu automatického zaostrovania. Na aparát možno pripojiť externý blesk či iné nástroje s rozhraním fotosániek.
Hľadáčik pokrýva poslabších 85 percent fotografovanej scenérie. LCD obrazovka má uhlopriečku 2,8 palca a rozlíšenie 0,46 megapixela, no aspoň pokrýva celú plochu scenérie. Zariadenie podporuje všetky druhy SD pamäťových kariet a k počítaču sa pripája pomocou vysokorýchlostného dvojkového USB rozhrania. Pre prehrávanie videa a fotografií na externej obrazovke nechýba miniatúrny HDMI port.
Lítiový akumulátor by mal zvládnuť približne tristo fotografií. Fotoaparát meria 11,7 x 6,96 x 5,69 centimetra a vrátane batérie a pamäťovej karty váži slušných 350 gramov.
Cena ani dostupnosť zariadenia nebola špecifikovaná. Má však za cieľ konkurovať spomínaným modelom ako Canon G12. Cena X10-ky by sa tak mala pohybovať okolo piatich stoviek eur.
Foto v článku a na titulke - Fujifilm