Princíp je jednoduchý. Stačí mať aplikáciu a v prípade útoku kliknúť na určité tlačidlo. Tým sa na sociálnu sieť Twitter pošle odkaz, ktorý hovorí „I am still alive! #Lebanon #Latestbombing", teda „Som stále nažive! #Libanon #Posledný bombový útok".

Aplikácia bola spustená 21. januára a doposiaľ si ju podľa spravodajského serveru BBC obstaralo 4-tisíc ľudí.

Zatiaľ čo väčšina autorov aplikácie býva zo svojho diela nadšená a chce, aby bola čo najlepšia, 26-ročná študentka Sandra Hasanová má zmiešané pocity. Vytvorenie aplikácie podľa nej vyplynulo z frustrácie nad tým, aká špatná bezpečnostná situácia v Libanone panuje.

„Nečakala som, že ľudia aplikáciu naozaj začnú používať,“ povedala S. Hasanová. Od tej doby, čo aplikácia funguje, sa v krajine stali dva bombové útoky a obyvatelia Libanonu vtedy novinku skutočne využili.

To, že S. Hasanová zvolila pre svoju aplikáciu formu rýchleho tweetu, má svoje praktické dôvody. Po bombových útokoch dochádza väčšinou k preťaženiu telefónnych sietí, kedy sa každý snaží zistiť, ako sú na tom ich blízki.

Často sa vtedy nedá nikam dovolať. Rýchly odkaz, že ste nažive, sa dá poslať aj pri slabom internetovom signáli, vysvetľuje.

Niektorí Libanonci ale jej aplikáciu skritizovali s tým, že je príliš „smutná“ a okrem toho vytvára realitu, že útoky sú v Libanone niečím úplne bežným. Väčšina užívateľov internetu viac-menej aplikáciu uvítala.

Dokonca sa už ozvali aj z ďalších krajín, napríklad z Egypta a Pakistanu, že by o aplikáciu mali záujem. Rovnako tak novinka zaujala nevládnu organizáciu, ktorá by ju rada využila pri prírodných katastrofách.