Francúzsky startup Bioptimus predstavil nový model umelej inteligencie H-optimus-0, ktorý je natrénovaný na stovkách miliónov obrázkov a má pomôcť pri výskume a diagnostike chorôb. Model dokáže vykonávať zložité úlohy, ako je identifikácia rakovinových buniek a detekcia genetických abnormalít v nádoroch.
Spoločnosť Bioptimus so sídlom v Paríži označila systém za najväčší model pre patológiu, ktorý je otvorený a široko dostupný. Startup sa tak zaradil medzi mnohé firmy, ktoré sa snažia využiť umelú inteligenciu pre medicínske objavy.
Umelá inteligencia bude vytvárať proteíny a lieky. Startup získal 142 miliónov dolárov
Rodolphe Jenatton, technický riaditeľ spoločnosti Bioptimus, uviedol, že sa rozhodli pre otvorený model, aby zabezpečili transparentnosť v tejto oblasti a urýchlili pokrok. Spoločnosť dúfa, že ďalší vývoj umožní modelu pracovať na rôznych úrovniach ľudskej biológie. Súčasný model sa zameriava iba na tkanivá.
Napriek tomu pretrvávajú obavy týkajúce sa využívania umelej inteligencie pri diagnostikovaní zdravotných problémov. Prieskum Pew Research Center z roku 2023 zistil, že 60 percent pacientov v USA by sa cítilo nepríjemne, keby sa ich lekári pri starostlivosti o ich zdravie spoliehali na umelú inteligenciu.
Jenatton opísal prvé vydanie H-optimus-0 ako súčasť dlhšej cesty. Firma Bioptimus vznikla vo februári s podporou a investíciou francúzskej biotechnologickej spoločnosti Owkin Inc. Startup získal 35 miliónov dolárov v počiatočnom financovaní od investorov vrátane štátnej investičnej banky Bpifrance a telekomunikačného miliardára Xaviera Niela.