Hrdým Japoncom tento obchod nevonia. Ide zatiaľ o najväčšie odkúpenie japonskej firmy zahraničným investorom. Navyše známej technologickej firmy. Práve technológie si chcú Japonci udržať a aj preto zriadili vládny Innovation Network Corp of Japan, ktorý funguje na báze investora. Ani ten ale v tomto prípade nepomohol.
Foxconn už pred pár týždňami ponúkal za Sharp 5,1 a neskôr aj 5,4 miliardy amerických dolárov. Sharp ale neodolal až najnovšej ponuke. Za sedemsto miliárd jenov, teda v prepočte okolo 6,2 miliardy dolárov získal 69,5 percenta spoločnosti. Sharp o akvizícii uvažoval kvôli zlým hospodárskym výsledkom kvôli slabej konkurencieschopnosti. Ako v oblasti spotrebnej elektroniky pod vlastnou značkou, tak aj v dodávke komponentov pre partnerov. Hlavne displejov pre mobilné zariadenia, v ktorých dominuje Samsung a LG.
Foxconn dodáva komponenty alebo ich montuje pre viacero firiem, okrem iného aj pre Apple. Vlastné displeje ale doteraz nevyrábal. Kúpou Sharpu si môže výrazne polepšiť. Práve obrazovka je najdrahší komponent smartfónu. Podľa IHS stojí displej iPhonu 6 Plus 52,5 dolára, pričom ostatné ďalšie komponenty ako kamera, pamäť či procesor stoja menej ako polovicu.
Zdroj: IHS
Pre Apple by mala byť táto akvizícia tiež pozitívnou správou. Ak by nakupoval aj displeje od partnera a nie konkurentov, mohol by zjednodušiť logistiku a hlavne znížiť náklady za komponenty pri výrobe svojho najpredávanejšieho produktu.
Akvizíciu ešte musia odobriť relevantné úrady. Ale je dosť možné, že už aj obrazovka iPhonu 7S bude made in China.