Keď sa pred rokom objavil iPad, konkurenčných výrobcov spotrebnej elektroniky to zjavne zaskočilo. Trvalo im pár mesiacov, kým začali prichádzať s vlastnými tabletmi. Folio, jeden z prvých konkurentov applovskej placky, predstavila Toshiba v septembri na výstave IFA v Berlíne, kde mal premiéru aj Galaxy Tab od Samsungu. Ako sa japonskej značke vydaril vstup do tabletového biznisu?

Dvojjadrová Tegra

Prvý dojem z Folia trochu kazí výber konštrukčných materiálov. Plastová zadná strana šasi pôsobí lacno a navodzuje dojem krehkého prístroja, hoci má relatívne veľkú hmotnosť, 760 gramov.

Na druhej strane, s 10,1-palcovým kapacitným displejom, čo je len o chlp menej ako v prípade iPadu (9,7 palca), má Folio lepšie predpoklady na surfovanie po webe alebo čítanie elektronických kníh než napríklad Galaxy Tab s menšou sedempalcovou obrazovkou.

Len škoda, že vďaka pomeru strán 16 : 9 sú v polohe nastojato internetové stránky, roztiahnuté na celú šírku displeja, oproti originálu ešte vždy trochu stlačené. Toshiba zrejme tak ako väčšina konkurentov Applu hľadala kompromis: aby sa na Foliu relatívne dobre surfovalo (hoci nie tak dobre ako na iPade s pomerom strán 4 : 3) a zároveň i pozerali filmy.

Folio 100 konkuruje iPadu len veľkosťou

Zdroj: Maňo Štrauch

No displej trpí dvoma vcelku značnými nedostatkami. Po prvé, má síce rozlíšenie 1 024 x 600 bodov a LED podsvietenie, avšak je mu to málo platné, keďže sa leskne a má aj slabé pozorovacie uhly.

Na to by sa vari ešte dalo zvyknúť, no rezervy sme zaregistrovali aj pri multidotykovej funkcionalite. Displej veľmi často nereaguje na dotyk (nie všetci výrobcovia túto technológiu zvládajú dokonale), a keď neposlúcha základný ovládací mechanizmus, môže to byť frustrujúce.

A to je škoda, lebo Folio 100 má dobrý hardvérový základ. Vďaka gigahertzovému dvojjadrovému procesoru Nvidia Tegra 2 s 512 megabajtmi systémovej pamäte zvláda aj prehrávanie videa vo full HD (1080p) rozlíšení. Na uchovávanie dát poslúži integrovaný 16-gigabajtový SSD disk alebo microSD karta s maximálnou kapacitou 32 GB (no v balení nie je žiadna).

Folio 100 konkuruje iPadu len veľkosťou

Folio 100 ponúka tiež početné možnosti konektivity. Má WiFi n-kovej normy a Bluetooth 2.1 s EDR, dvojicu USB 2.0 konektorov (štandardný a mini), čítačku pamäťových SD a MMC kariet aj HDMI rozhranie – pre pripojenie externého displeja, ktorý môže byť i full HD.

Žiaľ, aj pri WiFi, čo je pre tablet druhá kľúčová funkcia, sme zaregistrovali nie úplne stopercentnú funkčnosť. Stávalo sa, že po vypnutí a opätovnom zapnutí displeja sa WiFi automaticky ani po dlhšom čase neprebralo a bolo potrebné ho reštartovať.

Toshiba pri uvedení Folia sľubovala, že začiatkom tohto roka doň príde podpora mobilných 3G sietí, zatiaľ sa tak nestalo. Tabletu takisto chýba GPS, takže ako navigáciu ho možno použiť len po dokúpení externého modulu.

Absencia zadnej kamery až tak neprekáža, lebo na fotografovanie či natáčanie videa sa tablety od prírody veľmi nehodia. No to Toshiba vytušila len nevdojak, lebo s 1,3-megapixlovou prednou kamerou, slúžiacou primárne na videohovory, sa fotografovať dá. Žeby výrobca stavil na zašumené autoportréty?

Batéria s relatívne nízkou kapacitou 1 020 mAh (akumulátor Galaxy Tabu má 4 000 mAh) by mala poskytnúť sedem hodín prevádzky, ak sa počas nej najmä surfuje a veľmi nepozerá video. Výrobcom udávaná výdrž sa v našom teste v zásade potvrdila.

Bez Android Marketu

Folio 100 beží na operačnom systéme Android 2.2 Froyo. Pri surfovaní po webe sa teda dajú pozerať flashové animácie a videá. Používateľské rozhranie ponúka päť domácich obrazoviek na ikony aplikácií či widgety a niekoľko vyladených predinštalovaných aplikácií.

Folio 100 konkuruje iPadu len veľkosťou

Tablet využíva webový browser Opera Mobile, na videohovory slúži Fring, na čítanie elektronických kníh zasa FBReader a na uchovávanie poznámok Evernote. Dokumenty s koncovkami .doc, .xls, .ppt a .pdf možno prezerať v aplikácii Documents To Go, no na ich úpravu si treba zakúpiť jej plnú verziu.

Audio- a videosúbory sa prehrávajú cez Toshiba Media Player s podporou DLNA, ktorý okrem HD formátu mpeg4 zvládne aj DivX (hoci nie vždy a bez titulkov). Užitočnou aplikáciou je správca súborov, ktorý uľahčuje prezeranie nosičov dát, otváranie a kopírovanie súborov.

Horšie je to s rozšíriteľnosťou aplikačnej výbavy. Folio nemá prístup na štandardný Android Market. Dôvodom je, že Toshiba sa obávala nekompatibility väčšiny softvérov s displejom jej tabletu. Preto používateľovi ponúka vlastný Toshiba Market Place.

No jeho ponuka je obmedzená, v čase testu obsahovala presne 1 536 aplikácií, medzi ktorými sme márne hľadali must-have položky ako Twitter či Angry Birds. Doplnkový softvér sa tak dá nahrávať iba ručne po jeho vyhľadaní na webe.

Na druhej strane, Toshiba Market Place poskytuje prístup k webovým rádiám: vyše sto z nich je z Česka, no zo Slovenska zatiaľ žiadne. A umožňuje nakupovať hudbu z relatívne veľkej databázy: 1,49 € za skladbu, respektíve desať eur za album.

Cenovo je Folio 100, na rozdiel napríklad od Galaxy Tabu, nastavené skôr do nižšieho segmentu tabletového spektra. V slovenských obchodoch sa predáva za 350 až 390 eur. Fakt je, že v obdobných cenových reláciách sa pohybuje i iPad s porovnateľnými hardvérovými parametrami (16 GB pamäte a WiFi).

Záverečné hodnotenie: Folio sa Toshibe, napriek niektorým dobre mieneným funkcionalitám, veľmi nevydarilo. Kto z nejakého dôvodu neobľubuje iPad, mal by počkať na Antares. Druhý toshibovský tablet, ktorý sa na trhu objaví niekedy v druhom kvartáli tohto roka.

Zariadenie zapožičala Toshiba.

Foto – Maňo Štrauch