Ročne sa na svete vyrobí až 50 miliárd plastových fliaš. Predstavte si fľašku na vodu do štvrtiny naplnenú ropou. Približne toľko sa jej spotrebuje na jej výrobu.
Prvenstvo v kupovaní balenej vody majú Američania. Ročne spotrebujú až 29 miliárd plastových fliaš. Na výrobu všetkých spomínaných fľašiek je potrebných 17 miliónov barelov ropy. Také množstvo ropy by vystačilo pre milión automobilov na jeden rok, približuje portál National Geographic.
Zatiaľ čo je skoro celý svet zahltený odpadom z plastu, tak mladí vynálezcovia a dizajnéri postupne prichádzajú s nápadmi, ako stále veľmi populárne fľaše z plastu postupne nahradiť.
Jedným z nich je aj islandský dizajnér Ari Jónsson, ktorý svoj produkt predstavil na festivale dizajnu v Reykjavíku minulý mesiac. Jeho nápad je založení na využití červených rias, ktoré sa ľahko biologicky rozložia. Fľašky sú vyrábané z agarového prášku, ktorý pochádza z bunkových stien špecifických druhov rias, približuje portál Businessinsider.
Organicky rozložiteľná fľaša z rias Zdroj: Ari Jónsson
Samotná fľaška si zachová svoj tvar pokiaľ je naplnená. Ako náhle sa vyprázdni, tak nastane proces biologického rozkladu. Vzhľadom na to, že je produkt vyrobený z prírodných a netoxických látok, tak je možné ho po využití skonzumovať. Agar sa však v medicíne využíva ako laxatívum, preto je dobré jeho konzumáciu vopred zvážiť.
„Prečo využívame materiál, ktorému trvá stovky rokov, kým sa v prírode rozloží. Jedenkrát sa z plastovej fľaše napijeme a hneď ju zahadzujeme,“ povedal pre portál Dezeen dizajnér A. Jónsson.
„Až 50 percent z plastových výrobkov je použitých len raz. Domnievam sa, že je potrebné čo najskôr nájsť spôsoby, ako nahradiť tradičné výrobky z plastu,“ dodal islandský dizajnér. „Nemôžem povedať, že môj produkt je ideálnym riešením problému plastových fľašiek. Je to len začiatok a predstava, ktorá dúfam, pomôže nájsť nové riešenia tohto komplexného problému,“ uzavrel.
V súčasnosti je nová fľaška stále len dizajnovým konceptom, ktorý nemá plán pre komerčnú distribúciu.