Nejde len o GSMA, organizátora podujatia, ktorého vlaňajšie tržby dosiahli výšku 283 miliónov amerických dolárov. Je pochopiteľné, aký význam má tento veľtrh pre mesto Barcelona, najmä pre segment ubytovania, stravovania a iných služieb. Odhady z roku 2019 hovoria, že MWC vytvorila v regióne viac ako 14-tisíc dočasných pracovných miest.
Organizátor sa musí vyrovnať s viacerými výzvami. Podľa odhadov sa tento rok malo na MWC zúčastniť minimálne 250 firiem z Číny. Ich tímy by tvorili okolo 10 percent zo všetkých vystavovateľov. GSMA začala reagovať až po oznámení prvých firiem, ktoré svoju účasť stiahli. Čiastočne sú ale krytí. Vystavovatelia musia zaplatiť pred veľtrhom depozit až vo výške 50 percent, ktorý je nevratný.
Usporiadateľov najviac zabolí zrušenie účasti veľkých mien. Známe firmy si štandardne prenajímajú väčšiu vystavovaciu plochu, majú početný tím ľudí a priťahujú pozornosť. Môžu ovplyvniť aj mienku ostatných a spustiť reťazovú reakciu.
Tím firmy ESET na MWC 2018 Zdroj: Marián Biel
Prvým veľkým menom, ktorý svoju účasť na MWC 2020 oficiálne zrušilo bola kórejská firma LG. „Toto rozhodnutie eliminuje risk vystavenia stoviek zamestnancov LG medzinárodnému cestovaniu, ktoré je už teraz kvôli šíreniu vírusu obmedzené,“ píše v oficiálnom vyjadrení.
Dodáva, že rovnako dôležité je pre nich bezpečie partnerov a zákazníkov. Ako náhradu bude LG robiť viacero menších predstavovaní noviniek po svete neskôr v priebehu roka. Samozrejme, v prípade potlačenia šírenia vírusu.
Ako druhá sa pridala čínska firma ZTE, ktorá okrem toho, že je pomerne veľký hráč v oblasti telekomunikácií občas prekvapí zaujímavými smartfónmi. ZTE nakoniec zmenila názor a do Barcelony pricestuje, ale so zvýšenými nárokmi na kontrolu a bezpečnosť. Zrušila iba tlačovú konferenciu na veľtrhu.
Neskôr sa ale začali pridávať ďalší. Z veľtrhu sa stiahla Nvidia, jeden z hlavných sponzorov.
Ericsson potvrdil svoju neúčasť 7. februára. Ide o jedného z najväčších vystavovateľov. A veľmi relevantného, lebo vývoj v oblasti 5G sieti má byť jednou z hlavných tém tohto ročníka MWC.
„Zdravie a bezpečnosť našich zamestnancov, zákazníkov a ostatných zainteresovaných strán sú našou najvyššou prioritou. Toto nie je rozhodnutie, ktoré sme brali na ľahkú váhu. Tešili sme sa, že na MWC v Barcelone predstavíme naše najnovšie inovácie. Je to veľmi poľutovaniahodné, ale pevne veríme, že najzodpovednejším obchodným rozhodnutím je stiahnuť našu účasť z tohtoročnej akcie.“
Aj Ericsson bude svoje novinky predstavovať na vlastných eventoch v priebehu roka. Odhaduje sa, že Ericsson mal na veľtrhu objednané plochy a služby vo výške 6,5 milióna dolárov.
Najnovšie svoje rozhodnutie nezúčastniť sa na MWC 2020 potvrdila aj spoločnosť Amazon a tiež dlhoročný účastník – firma Sony.
Ďalšie veľké mená sa na veľtrhu stále plánujú zúčastniť, ale nie ako doteraz. Samsung do Barcelony vyšle len obmedzený počet svojich zástupcov (respektíve sa sami takto rozhodli). Lenovo, Xiaomi alebo Huawei sa zase budú viac spoliehať na svojich európskych zamestnancov a manažment z Číny priletí len v obmedzenom počte.
Súčasne pred pár dňami spustili karanténny program. Koronavírus má približne dvojtýždňovú inkubačnú dobu, časť zástupcov firiem už je v Európe a ďalší si pred odletom do Barcelony dali dvojtýždňový „homeoffice“.
Sony Xperia 10 Plus sa drží pomerne dobre Zdroj: Marián Biel
Opýtali sme sa aj slovenských zastúpení niektorých veľkých vystavovateľov na to, či pokračujú všetky prípravy na MWC podľa plánu, alebo či plánujú aspoň nejakú úpravu ich programu. Slovenský Telekom aj zastúpenie Huawei svorne tvrdia, že nič sa nemení a všetko ide ako vlani. Vývoj situácie aktívne sledujú.
TREND sa tiež opýtal, či už robia nejaké zmeny ohľadom ich zamestnancov, respektíve distribučných alebo výrobných aktivít od vypuknutia epidémie.
„Priebežne sme v kontakte s výrobcami telefónov a distribútormi, aby sme vyhodnotili možný dopad na zásobovanie smartfónov v našej ponuke. Zatiaľ žiadne obmedzenia nepociťujeme a zásoby sú dostatočné,“ povedal hovorca Telekomu Michal Korec.
Huawei, ako čínska firma, musí byť v tejto problematike ešte aktívnejšia. „Od prepuknutia nákazy v Číne sa spoločnosť Huawei celosvetovo riadi novými pravidlami. Ide predovšetkým o zrušenie pracovných ciest do Číny a z Číny, povinné karantény po pracovných cestách a špecifickú dezinfekciu pracovných priestorov v Číne. Všetci zamestnanci, ktorí boli v poslednom období v Číne, sú denne monitorovaní po zdravotnej stránke aj po uplynutí karantény. Prevádzka však pokračuje v bežnom móde bez prerušení alebo obmedzení.“
Hoci organizátori stále tvrdia, že MWC sa určite bude konať podľa plánu, neberú to na ľahkú váhu. Práve vydali súbor opatrení, ktoré budú musieť tohtoroční účastníci dodržiavať. Napríklad všetkým záujemcom z provincie CHu-pej je vstup zakázaný.
Každý kto bol v poslednej dobe v Číne bude musieť preukázať, že za posledných 14 dní sa v tejto krajine nenachádzal a v Barcelone budú náhodné kontroly telesnej teploty. Zdvojnásobí sa zdravotnícky dozor na výstavisku, bude dostupné zvýšené množstvo hygienických a dezinfekčných prostriedkov.
Veľtrh MWC sa začína 24. februára a TREND bude pri tom. Tento rok okrem noviniek zo sveta mobilných technológii pravdepodobne budeme môcť opísať aj ako epidémia ovplyvňuje európske podujatia. Zatvorené fabriky v Číne majú už teraz globálny vplyv na ekonomiku.
Okrem výrobcov dielov pre automobily má zatiaľ stále zatvorené svoje podniky Foxconn, hlavný výrobca produktov Apple. Sú preto ohrozené dodávky iPhonov či iPadov na najbližšie obdobie, respektíve plánované predstavovanie ich noviniek. Apple už zavrel všetky svoje predajne v Číne.