O spoločnosti sa hovorilo v marci v súvislosti s tým, že ich technológiu použila americká FBI na to, aby sa dostala do iPhonu jedného z vrahov zo San Bernardina v Kalifornii. Ďalšie informácie hovorili o tom, že všetko je inak. Spoločnosť sama o tejto kauze mlčí.
Cellebrite tvrdí, že môže z telefónu získať celé súbory informácií, vrátane lokalizácie používateľa. Dokáže vraj nájsť aj takú SMS správu, ktorá bola odstránená už pred rokmi. Podmienkou je, že sa k prístroju musí fyzicky pripojiť z vlastného zariadenia.
„Existuje mnoho prístrojov, ktoré sme ako jediní na svete schopní odomknúť,“ povedal jeden z riaditeľov firmy Lior Ben-Perec. Jeho tvrdenie si overil novinár agentúry AFP, ktorý zadal heslo do úplne nového telefónu a urobil zopár fotografií. Počas niekoľkých sekúnd bolo heslo prelomené a snímky sa objavili na monitore pirátskeho počítača s údajmi o presnom mieste a čase ich obstaranie.
Laboratórium Cellebrite disponuje 15-tisíc modelmi telefónov a obstaráva si ich 150 až 200 za mesiac. Ako náhle je nový telefón uvedený do predaja, ujme sa ho výskumný tím 250 ľudí, ktorí sa púšťajú do závodu s časom, aby „stiahli jeho dáta, dekódovali ich, štandardizovali ich, aby ich mohli prečítať, analyzovať a nakoniec dodať“. To môže trvať niekoľko dní až mesiacov.
Smartfóny od iPhone predstavujú zvláštnu prekážku, pretože spoločnosť Apple na rozdiel od iných výrobcov svoje telefóny vyrába sama, od hardvéru po softvér, povedal profesor na štátnej univerzite v Dakote Wang Yong.
Žiaden mobil nie je nedotknuteľný
Podľa L. Bena-Pereca však nie je žiadny mobilný telefón na trhu nedotknuteľný. „Je pravda, že je to stále ťažšie, zložitejšie, ale stále sa nám to darí aj na najnovších zariadeniach a najnovších prevádzkových systémoch,“ povedal.
Spoločnosť poskytuje služby po celom svete a čoraz viac aj súkromným firmám. Môže sa pochváliť medziročným nárastom obratu celosvetovo o 15 percent, v Ázii dokonca oveľa viac. Táto aktivita vyvoláva obavy najmä u skupín bojujúcich za ľudské práva z dôvodu rizika, že technológia skončí v nesprávnych rukách, ako sú napríklad diktátorské režimy.
„Vezmite si akýkoľvek režim na svete. Dá sa zabrániť tomu, aby prevrátil ľudí v aute?“ pýta sa. „V tomto prípade nemožno viniť výrobcu automobilov,“ dodal. Právna riaditeľka z mimovládnej organizácie na ochranu ľudských práv Human Rights Watch v Izraeli Sari Bašiová považuje toto porovnanie za zavádzajúce, pretože automobily sú sériovo vyrábané.
Naopak „zmluva o sledovaní je trochu iná. Máte malý počet zákazníkov a môžete klásť otázky alebo požadovať záväzky, že táto technológia nebude slúžiť tomu či onomu," upozornila.
S. Bašiová tvrdí, že všetky spoločnosti majú „zodpovednosť za zabezpečenie toho, aby ich činnosť neprispievala k závažnému porušovaniu ľudských práv alebo z toho neťažila“.