Operačný systém je dušou počítača, ale aj smartfónu alebo tabletu. Je to základ, od ktorého sa odvíjajú ďalšie charakteristiky zariadenia. Napríklad ako intuitívne sa s mobilom narába, koľko je dostupných aplikácií alebo doplnkov tretích strán, aký výkonný hardvér si na plynulý chod vyžaduje a veľa ďalšieho. Preto by malo byť rozumnejšie vyberať si túto elektroniku najprv podľa systému a až potom podľa počtu gigahertzov a megapixlov alebo nebodaj farby. Vo svete mobilných systémov sa už niekoľko značiek snaží zatriasť s trhom. Ale stále bez výsledkov.
Mozilla stojaca za internetovým prehliadačom Firefox a neskôr aj za operačným systémom Firefox OS pred pár dňami oznámila, že stačilo. Po dvoch rokoch vývoja a hľadania hardvérových partnerov s líškou v smartfónoch končí. Zaujímavý, no nie úplne unikátny a ani vyladený systém si našiel za tú dobu cestu len do veľmi mála low-end zariadení od ZTE či Alcatelu. Firefox OS bol mierený práve na jednoduché a cenovo dostupné zariadenia pre trhy ako India alebo Čína. Aj v low-end segmente tam už ale je konkurencie viac než dosť.
Zdroj: Marián Biel
Majitelia nových smart televízorov od Panasonicu, ktoré tiež fungujú na Firefox OS sa ale nemusia báť. Mozilla ukončila vývoj len systému pre mobilné telefóny. V ostatných segmentoch, hlavne internete vecí, stále vidí budúcnosť.
Sailfish OS je zas od firmy Jolla, ktorú založili odídenci z fínskej Nokie. Trend mal niekoľko príležitostí vyskúšať ich smartfón a na veľtrhu IFA v Berlíne aj prvý tablet s týmto systémom. Dojem bol veľmi pozitívny. Ako z kvality spracovania, tak aj z intuitívnosti systému Sailfish. Je založený na gestách, a preto sa takmer zaobíde bez akýchkoľvek tlačidiel. Jolla ale aj napriek zaujímavému produktu nebola finančne úspešná.
Zdroj: Flickr
A to až tak, že ešte koncom novembra to vyzeralo na krach a zrušenie projektu. Antti Saarnio, spoluzakladateľ spoločnosti na oficiálnom blogu teraz oznámil, že sa im podarilo nájsť nových investorov. Táto finančná injekcia prišla na poslednú chvíľu a pomôže udržať Jolla tím v chode na najbližšie obdobie. Cieľom je stále vylepšovať operačný systém, ktorý sa len nedávno dostal na verziu 2.0, a získať hardvérových partnerov na rozširovanie Sailfish na ďalšie trhy.
Hlavnou cieľovou skupinou je zatiaľ Rusko. Prvý smartfón so systémom Sailfish, ktorý nebude priamo od Jolly, má byť oznámený už onedlho. Pravdepodobne na januárovom veľtrhu CES v Las Vegas.
Fanúšikov BlackBerry nepoteší, že si budú musieť zvykať na novinky. V treťom kvartáli kanadská spoločnosť predala len 800-tisíc mobilov a z pohľadu operačných systémov černicu dokonca predbehol Tizen. Dvorný operačný systém od Samsungu, ktorý je na trhu prakticky len rok. Aj preto je vidieť prechod BlackBerry na androidovskú stranu. Po februárovom update už vie BlackBerry OS spúšťať Android aplikácie.
A v októbri sa do obchodov dostal BlackBerry Priv. Prvý smartfón so známym BlackBerry logom na zadnej strane a Androidom vo vnútri. Podľa viacerých analytikov je Priv poslednou šancou, ako by sa BlackBerry dokázalo ešte udržať na trhu.
Zdroj: Microsoft
Pre niekoho prekvapením, pre iného už ani veľmi nie. Ale trhové predpovede nie sú ani zďaleka ružové ani pre Windows, respektíve Windows 10 Mobile. Podľa StatCounter zabral za posledných dvanásť mesiacov len 1,94 percenta trhu mobilných operačných systémov. IDC je trochu optimistickejší a za 2015 mal Microsoft mať podiel 2,2 percenta.
Dalo by sa oponovať, že nový Windows 10 Mobile sa do rúk používateľov dostal prakticky až v decembri a jeho nové funkcie môžu zaujať širšie obecenstvo.
Analytikov ale ani to zatiaľ nepresvedčilo a systému od Microsoftu prorokujú budúci rok mierny pokles a celkový trhový podiel v roku 2019 len 2,3 percenta. Zatiaľ čo má mať v danom období Android podiel 82,6 a iOS 14,1 percenta.
Situácia sa dovtedy ale ešte môže zmeniť. Po redakčnom teste novej Lumie 950XL s Windows 10 to vyzerá na systém s veľkým potenciálom. Dostatočne intuitívny, so zaujímavými doplnkami a dostatkom aplikácií, hoci aj s pár muchami. Stále sa ale Microsoftu nepodarilo osloviť dostatok partnerov aj vývojárov a kopec smart hodiniek, televízorov, zariadení pre smart home či dokonca palubných systémov v autách funguje na Androide, prípadne iOS a na podporu Windows musí záujemca zabudnúť.