Škoda, že účastníci startupovej súťaže nevysvetlili, čím im Tesla tak imponuje (nedostali priestor, dokrútky s piatimi otázkami sú flashové záležitosti). Možno by sa aj troštička zakoktali, priznali, že je to módne, že elektrické auto, že Tesla je skrátka ikona, že bol Slovan (konkrétne Srb) atakďalej atakpodobne. Možno by vysvitlo, že viacerí v podstate netušia, čo vlastne Tesla pre ľudstvo urobil.

Krátky výlet do Wikipedie hovorí, že Nikola Tesla (1856-1943) bol všestranný génius, ktorý vynašiel rádio, röntgenové žiarenie, výbojkové žiarovky a striedavý prúd – za to všetko mu patrí neskonalá vďaka. Ale tiež sa dočítate, že Nikola nemal výraznejšie podnikateľské schopnosti, trpel finančnými problémami a že zomrel nedocenený a zabudnutý. Malá anketová otázka (nielen pre start-upistov): viete, ktorú jednotku fyzikálnej veličiny po ňom pomenovali?

Naopak, keď skonal Thomas Alva Edison (1847-1931), v deň jeho pohrebu boli na jeho počesť v Spojených štátoch zhasnuté všetky žiarovky. Teslov rival v laboratórnych pokusoch, pri audienciách u mocných ľudí vtedajšieho sveta a pri súdnych opletačkách sa preslávil vynálezom žiarovky, fonografu, elektrického kresla... Ale aj ako zakladateľ firmy, ktorá pod názvom General Electric funguje dodnes. S ročnými tržbami 150 miliárd dolárov a 290-tisíc zamestnancami patrí k najväčším korporáciám na svete.

Pri všetkej úcte k Nikolovi Teslovi, pre slovenských start-upistov by bolo stokrát lepšie, keby sa vykašlali na mysteriózny romantizmus a radšej zvolili pragmatický realizmus. Bolo by to lepšie nielen pre nich, ale aj pre celé Slovensko a jeho budúcnosť.

Prečo? Prezident Andrej Kiska využil svoj pätnásťminútový príhovor (bez papiera a v plynulej angličtine) na StartupAwards.SK okrem iného aj na to, že požiadal start-upistov ale aj „vyrastenejších“ podnikateľov, aby sa pokúsili pomôcť Slovensku, aby sa stala úspešnou krajinou. Čo už nepovedal tak priamo, ale iba máličko naznačil, je, že ich snaha bude mať o to väčšiu váhu, čím väčší úspech – a bohatstvo – budú mať za sebou.

Je to možno cynické a „antiteslovské“, ale peniaze sú hybná sila ľudskej spoločnosti. Môžeme proti tomu protestovať, nesúhlasiť s tým, ale je to fakt. Je to podobné ako s utečencami. Neprestanú do Európy prichádzať: plamenné reči o ich hrozbách nepomôžu vôbec, ploty a „ochrana hraníc“ len trocha.

Skrátka a dobre, musíme tomu (migrácii/vedúcej úlohe peňazí vo svete) čeliť a snažiť sa vyťažiť z toho to pozitívne. Úplne po lopate: ľudia bez peňazí môžu toho k lepšiemu zmeniť veľa, ale ľudia s peniazmi môžu toho k lepšiemu zmeniť násobne viac. Môžu dávať peniaze do charity, do protikorupčných programov, do lepšej informatizácie...

Akože okej, to, že človek si v eufórii vyberie medzi Teslom a Edisonom toho prvého, ešte nepredznamenáva, že takisto dopadne neuznaný a po uši v dlhoch. Slovenské start-upy, tie v StartupAwards do jedného, majú túžbu vyniknúť v globálnom meradle a na svojom skvelom nápade chcú skvelo zarobiť.

Ale mali by skôr študovať život a dielo T. A. Edisona, lebo tak sa skôr dopracujú k tomu, že si nielen splnia svoje sny, ale tiež si vybudujú vážnosť a vplyv v spoločnosti. Lebo bez vážnosti a vplyvu sa nechajú potláčať tými, čo vážnosť a vplyv majú. V slovenských podmienkach to, žiaľ, znamená, že krajinu prenechajú oligarchom.

P.S.: Zvlášť tento apel patrí tým start-upistom, ktorí majú reálny talent a ktorých nápad už teraz vykazuje známky megaúspechu typu Eset. Prosím, neuspokojte sa s tým, že sa vám darí. Využite každú príležitosť vybudovať miliardovú firmu. Nie je to len o vás, je to o celom Slovensku.

Start-upom a najmä ich vzťahoch s investormi sa venujeme v TRENDE 48/2015. Dočítate sa, ako investori vnímajú kvalitu nových projektov, čo hľadajú a čo podľa hlavných tvárí celého ekosystému, ako je Ivan Štefunko, Juraj Ďuriš alebo Michal Truban ovplyvňuje úroveň start-upov na Slovensku, v článku Veľa peňazí, málo start-upov.

Finalisti StartupAwards.SK sa vidia v Teslovi. Ale Slovensko potrebuje skôr Edisona