Pomery, z ktorých pochádza
Elon Reeve Musk sa narodil 28. júna 1971 v juhoafrickej Pretórii ako syn modelky a dietologičky Maye Musk a Errola Muska, dobre zabezpečeného juhoafrického elektrotechnika, pilota a námorníka. Elon mal údajne vždy dobrý vzťah s matkou aj so súrodencami Kimbalom a Toscou. Jeho otec je však kontroverzná postava. Elon ho považuje za „hroznú ľudskú bytosť“ schopnú zosnovania a uskutočňovania diabolských plánov. Verejnosti sa stal známy najmä vzťahom so svojou nevlastnou udcérou, s ktorou splodil dieťa.
Miliardár pochádza z finančne dobre zabezpečenej rodiny, pričom za pozitívny vzťah k technológiám môže zrejme vďačiť nevydarenému otcovi. V deviatich sa malý Elon naučil programovať a v 12 rokoch, dva roky po rozvode rodičov, začal javiť záujem o počítače a podnikanie.
Vytvoril vtedy vlastnú hru s názvom Blastar, ktorú neskôr predal za 500 dolárov magazínu s názvom PC and Office Technology. Videohry a popkultúra ho výrazne ovplyvnili a vidno to napríklad na pomenúvaní produktov jeho firiem.
Dôvod, pre ktorý som sa začal zaujímať o technológie, sú čiastočne a možno aj úplne videohry. Myslím si, že ide o silnú motiváciu, ktorá môže v deťoch vzbudiť záujem o technológie.
Elon opustil teplo rodinného krbu bez podpory rodičov už v sedemnástich v snahe vyhnúť sa vojenskej službe v juhoafrickej armáde, ktorú neskôr označil za fašistickú. Odsťahoval sa do Kanady a začal študovať na Queen's University v Kingstone. Vtedy získal kanadské občianstvo, ktoré má dodnes spolu s občianstvom Spojených štátov amerických a občianstvom Juhoafrickej republiky. V tom čase mal totiž pocit, že ako kanadský občan získa ľahšie občianstvo USA, kam sa aj zakrátko odsťahoval.
Získal štipendium na University of Pennsylvania, kde sa venoval štúdiu ekonómie na fakulte Wharton School a v ďalšom roku si doplnil vzdelanie o titul z fyziky. V roku 1995 započal 24-ročný Elon Musk štúdium na renomovanej Stanfordovej univerzite. Školu však opustil už po dvoch dňoch a začal napĺňať svoju túžbu po podnikaní. Na otázku o tom, prečo si nechal uniknúť takúto študijnú príležitosť reagoval tým, že v tom čase veril v obrovský potenciál internetu pre svet, a to viac ako v užitočnosť vlastného štúdia fyziky.
Prvá lastovička menom Zip2
Po opustení školy založil svoju prvú firmu s názvom Zip2, ktorá bola akousi internetovou verziou podnikateľského telefónneho zoznamu vrátane máp. V tom čase ešte počítače neboli všadeprítomné a Musk chcel pomôcť ľuďom vyhľadávať kontakty na firmy všetkých druhov. Súčasťou podnikania bol aj jeho brat Kimbal a kamarát Gregory Kouri. Musk presvedčil firmu Navteq, aby im poskytla zadarmo softvér s elektronickými mapami. Ten potom prepojil s obchodnou databázou a Zip2 mal svoj produkt hotový.
Investori sa však na začiatku nehrnuli a tak trojica bývala a prespávala v kancelárii. Zlom nastal, keď Zip2 začala ponúkať platené zaradenie do svojej databázy. Približne po roku vstúpila do hry investičná firma Mohr Davidow Ventures so sumou tri milióny dolárov výmenou za majoritný podiel v Zip2. Elon Musk bol vtedy zosadený z miesta generálneho riaditeľa a nahradil ho Richard Sorkin. Zostal však v pozícii výkonného viceprezidenta a technologického vedúceho.
Ak je pre teba čosi dostatočne dôležité, urob to, aj keď sú okolnosti proti tebe.
Nasledoval predaj služieb Zip2 mnohým médiám, ktoré ich prostredníctvom vytvárali miestne zoznamy pre svojich predplatiteľov. Musk však nesúhlasil so smerovaním, ktoré Sorkin pre firmu naplánoval a tak uskutočnil vnútrofiremnú vzburu, ktorej výsledkom bolo zosadenie Sorkina z pozície najvyššieho šéfa. Nahradil ho Derek Proudian a v roku 1999 bola Zip2 predaná spoločnosti Compaq Computer za 307 miliónov dolárov.
Od financií až do vesmíru
Za získané peniaze bratia Muskovci založili spoločnosť X.com zameranú na online finančné služby a platby. Akvizícia firmy Confinity o rok neskôr položila základy známej a dodnes aktívnej platobnej služby PayPal. Vtedy sa už úspech a peniaze lepili Elonovi Muskovi na päty, udalosti mali relatívne rýchly spád a v roku 2002 predal PayPal firme eBay za jeden a pol miliardy dolárov. Sám pred predajom vlastnil 11 percent akcií PayPalu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?