Zimná olympiáda je jedným z najväčších svetových podujatí (dokonca aj Oscary sú ochotné kvôli nej posunúť sa z tradičnej poslednej februárovej nedele) a výborný námet pre sprievodnú videohru. No ako sa vytrácajú vo videohernom svete adaptácie filmových hitov, tak miznú sprievody ku športovým podujatiam.

Napríklad EA Sports zrejme po prvý raz nevydá samostatnú hru k MS vo futbale (šepká sa len o voľnom či platenom prídavku pre FIFA 18) a ani olympiády už nelákajú ako v minulosti.

Preč sú boje o cennú licenciu i realistické herné olympiády a zábavná alternatíva od SEGA (Mario & Sonic na olympiáde) sa síce dočkala od 2007 do 2016 piatich hier, no Pjongčang sa do série nezapísal. Už sa skloňoval a kombo Switch-3DS s 85 miliónmi majiteľov mohlo byť lákavé, no Nintendo odolalo (to neznamená, že si Japonci nechajú ujsť domácu olympiádu v Tokiu v 2020).

Steep: Road to Olympics (Xbox One, PS4, PC)

Z olympiády aspoň trošku vyťažil UbiSoft a šikovne ju využil na rozšírenie športovej hry Steep. Jeho pôvodná hra ponúka skvelú voľnosť a zdolávanie Álp či iných veľhôr sveta v prakticky otvorenej hre. Na mape ste si vybrali súťaž a išli naplno – lyže, snowboard, zjazdy, dokonca lyže s padákom, aby ste z helikoptéry zoskočili či plachtili nadol. Steep nebol instantný hit, pocit z voľnosti a zimných športov sa mu však podarilo náramne zachytiť. Hráč si sám určoval poradie disciplín, plnil úlohy, objavoval.

Rozšírenie Road to the Olympics pridáva dve kľúčové novinky. Prvou je región japonských hôr, kde môžete lyžovať od Sappora po Yamagatu. Sú tu kľúčové strediská, nechýbajú typické prvky ako onsen kúpele či ikonické údolia, dokonca sa niekde končí jeseň a padajú červené listy a do toho sa premávate na snouboarde či lyžiach. Čakajú vás rozmanité úlohy a je to solídne rozšírenie fungujúceho konceptu.

Samotná olympiáda pridala Pjongčang ako ďalšiu lokalitu so športoviskami, kde sa môžete tešiť aspoň na vybrané disciplíny. Big Air, Half-pipe či Slopestyle pre snouboarďákov, Zjazd, Cross, Super-G či obrovský slalom pre lyžiarov – nie sú tu všetky, takže curling či hokej oželiete, ale pôvodné možnosti Steep sú prenesené do Kórey veľmi dobre.

UbiSoft vytunil existujúci engine a teraz mu stačilo pridať vybrané disciplíny, kvalifikácie i súťaže a funguje to. Ako bonus dostanete príbeh o chlapíkovi, čo chce tri zlaté medaily za snouboardové disciplíny a trénuje v Ázii. Fanúšikovia si užijú aj prestrihové scény so skutočnými športovcami. Steep využil olympiádu ako jediná hra – a vôbec nie márne.

Fe (Xbox One, PS4, Switch, PC)

Distribútor EA stojí najmä za obrovskými projektmi ako FIFA, Star Wars či Battlefield. No súčasne podporuje aj menšie projekty a po behačke Unravel pridáva ďalšiu – Fe. Opäť je veľmi štylizovaná, má zvláštneho hrdinu, ktorý sa premáva akoby v magickom svete potiahnutom špeciálnym filtrom – hýri tu modrofialová farba a spočiatku netušíte, v akom formáte je hra.

Napokon víťazí 3D zobrazenie a voľný pohyb do všetkých strán. Neustále ťukáte na mapu, lebo svet aj klame – je veľmi otvorený, no keď sa začnete hýbať ďalej, objavíte priepasti, terénne nerovnosti či skaly. No rysuje sa aj cesta – tu sú veľké šutre, tam môžete z rastlín vytvoriť plošiny a neskôr v sebe objavíte moc začať spievať, čo pri flóre môže obmäkčiť srdcia kvetín a nájsť cestičku, pri zvieratách zase mať s nimi lepší vzťah a využiť ich pre ďalšie putovanie. To, že vyskočíte na jelenčeka, vám dá výhodu byť vyššie ako bez neho.

Putovanie naslepo vám ukáže veľa originálnych zákutí, no premyslené cestovanie s mapou vám odhalí smerovanie. Malá líštička s vašou pomocou hneď zistí, že hlas jej pomáha (i odohnať nepriateľov), no teoreticky aj uškodí, pokiaľ by bola hlučná – vtedy je lepšie sledovať prejavy iných zvieratiek.

Práca so zvukom a komunikáciou je kľúčová: spočiatku hľadáte silu intenzity vášho hlasu – niekedy stláčate tlačidlo príliš silno a revete, inokedy ste ešte nevýrazní. Rozličné spôsoby komunikácie zaistia zvieratá okolo a prostredie na ne reaguje. Niekedy si žiada zvuk vtákov, inokedy jeleňa. Fe má momenty, kedy iba putujete vpred, no inokedy sledujete zvieratá alebo chcete pomáhať iným, uväzneným.

Nie je to tá typická behačka, kde skáčete po hlave nepriateľov, ale citlivo zvláda harmóniu v lese a súlad s inými. Celková atmosféra je až melancholická, prispieva jej aj štylizovaná grafika. Akurát dosť rýchlo končí.

Secret of Mana (PS4, Vita, PC)

25-ročná RPG sa dočkala nového vydania, ktorý ponechal existujúci príbeh, bojový systém i priebeh, no citeľne vylepšil grafiku. Je to ďalší z príkladov, kedy sa klasická hra predstavuje novému publiku. Tá JRPG zostarla, čo cítiť na viacerých vlastnostiach a súčasne si udržala niektoré herné mechanizmy na vysokej úrovni.

Príbeh je ľahký – chlapec vytiahne z kameňa magický meč, privolá zlé sily na svet a teraz musí odčiniť svoj čin, poraziť zloduchov i zlého draka plus nájsť Mana semienka. Postavy sú prekvapivo dobre napísané a hoci spadajú do jasných škatuliek (hrdina, kamoši, lenivci, chrabrí), máte prehľad o ich charakteroch, niektoré dialógy sú vtipné. Aj ich vzťahy hrdinov sú dobre prepletené.

Svet je pekný, tradične rozmanitý a v partii sa oplatí objavovať lesné, ľadové či horúce územia. Cesty, údolia, dedinky, všetko vyzerá živo, svetlo a veselo. Japonský dabing je ukričaný, anglický tiež, hudba prešla kvalitatívnou zmenou, no inštrumentálne melódie zasahujúce do rocku iných melódií sú silné pre budovanie atmosféry, napätia či pocitov hrdinov.

Herný systém núka osem typov zbraní a v akcii máte vždy troch hrdinov (môžete si ich meniť). Údery sa nabíjajú, pohyb je voľný, hra vás motivuje nestáť na mieste, no vyhýbať sa útokom. Mágia je plošná, pred ňou sa neschováte, nedá sa používať stále. Aj počet predmetov býva limitovaný. Na súbojom systéme cítiť balans i vysoký stupeň komplexnosti – treba sledovať všetko súčasne a najmä sa budete často preklikávať cez rozličné menu.

Áno, hra má stále nevyrovnanú obtiažnosť, niektoré pasáže sú dravé, iné pomalé, no stále ukazuje, že pred 25 rokmi vytvorili Japonci klasiku, ktorá sa dá hrať a užívať v súčasnosti. Je to klasický zástupca, ktorý nemá nálepku Final Fantasy či Dragon Quest a funguje.

Navyše to bude asi jedna z posledných hier, ktoré vychádzajú aj na PlayStation Vita, handheld od Sony má už 6 rokov a tento titul sa výborne hrá v pohybe, grafika vyzerá malebne, ovládanie je hladko aplikované a hocikedy ho možno zastaviť.