Rastúce ambície série
Far Cry je v tomto smere ambiciózna séria. Začínala ako PC strieľačka (neskôr aj na konzolách) so snahou zaviesť hráča do exotického prostredia a nechať ho ohroziť prírodou i dávkami nepriateľov. Prvý diel sa odohrával v Mikronézii a priniesol nečakane dravé prostredie, kde ste bojovali o prežitie nielen s presilou, ale aj nástrahami flóry či fauny. Bol to sľubný a svieži štart – autori sa rozhodli tento koncept ponechať a rozšíriť ho o ešte väčší svet.
Dvojka (2008) sa preto odohráva v Afrike, kde sa zloduch menom Šakal rozhodol poštvať voči sebe dve frakcie. Hráč sa potom preháňal 50 km2 africkej savany, lesmi či mestami a snažil zasiahnuť do konfliktu. To už bol silný signál, že séria sa hýbe ďalej v prospech otvoreného sveta i vlastného štýlu.
Far Cry 3 (2012) sa lepšie pohral aj s dejom. Skupina amerických turistov sa objaví na pacifických ostrovoch a vy ako jeden z nich bojujete o prežitie s pirátmi i šialencom Vaasom. Výborný sugestívny štart, nutnosť učiť sa prežiť v džungli, snaha nájsť a pomôcť priateľom, to boli silné motivátory pre hráča v akcii. Spolu s premysleným vývojovým stromom talentov, prepracovaným arzenálom a mapou ostrova. Aj v treťom dieli si séria udržala relatívne veľkú voľnosť a originálne prvky.
Miernym rozšírením série bol Far Cry 3: Blood Dragon, pocta akčným filmom 80. rokov, menší titul vypálil ako skvelá paródia, ale hrateľnosť bola citeľne odlišná.
Far Cry 4: známe elementy, nové prostredie
Štvrtý diel Far Cry vychádza citeľne skôr po minulom: zatiaľ čo doteraz bol odstup medzi novými časťami štyri roky, štvorka stihla vydanie v polovičnom čase. Autori dali za dva roky dohromady opäť zaujímavý svet a lokalitu – fiktívna krajina Kyrat v Himalájach pripomína najmä Nepál. Už od prvého plagátu je jasný hlavný nepriateľ: despotický vládca Pagan Min v ružovom obleku, ktorý si obľúbil konflikty medzi vojnovými krídlami, ale tie sa búria a rozhodnú otočiť zbrane proti nemu. Diktátor musí padnúť a do akcie prilieta nevinne aj Ajay Ghale. Spočiatku mal roztrúsiť popol zosnulej matky, rýchlo zistil svoju novú rolu: v akcii i prežití.
Príbehové misie sú pospájané celkom šikovne, i keď je cítiť, že trojka mala lepší nástup a pracovala s postavami presvedčivejšie. Štvorka ťaží zo záporáka Pagana Mina, hoci nie je zastúpený v celej stopáži tak často, ako by ste si želali. Je to despota a psychopat, výborne napísaný i zahraný, ale veľkú časť deja nebudete konfrontovaní s ním, ale jeho poskokmi či lídrami jednotiek, čo už nie je presne ono. Príbeh nemá taký nástup ako trojka, a aspoň ponúka lepšie vyústenie. Dej je solídne poskladaný, nezaberie až tak veľa času (oproti Far Cry 2 a 3) a v lokalizovanej verzii sa možno tešiť na české titulky, ktoré sú kvalitne preložené a najmä vás budú sprevádzať dejom a porozumiete pletkám v akcii.
Hoci dej nie je košatý, pomôže vás vystreliť do sveta, aby ste mohli začať hrať na vlastnú päsť. Štýl sandboxu sa prejavuje naplno: máte tu príbehové misie, ale aj desiatky vedľajších (s relatívne ľahkými úlohami) a vývojový strom vlastnosti. Všetko súvisí: ak chcete napredovať v určitej aktivite, musíte sa jej venovať, získať body za skolené zvery i objavené poklady a potom sa vám bude zlepšovať postava. Dobrý tréning je esenciálny pre postup na obrovskej mape: v jednej časti je pomerne pokojná zóna, kde štartujete, v strede už sú aj ozbrojené pevnosti či nebezpečné priesmyky a hore čaká zloduch. Ten postup nie je vybraný náhodne, ale geograficky vás hra tlačí ďalej a nechce nechať na jednom mieste.
Vo Far Cry 4 treba byť v pohybe a nezmeškať ani jeden cieľ. Vedľajších predmetov a nepovinných úloh nájdete veľké množstvo. Otvárate truhly, zbierate modlitebné artefakty, zvláštne masky, ale aj denníky. Hľadáte mapy, ktoré vás privedú k ďalším predmetom a snažíte sa naučiť hľadať všakovaké tajomstvá, lebo sa vám zídu neskôr. Veľkú časť hrateľnosti zohráva aj lov na zvery a prepracovaný strom koristi. Za jednotlivé úlovky sa dajú získať lepšie predmety či materiály a čím ste ďalej, tým lepšie zbrane začnete využívať alebo sa vám postava zocelí, zosilnie a bude agilná.
Oblasť je pritom obrovská, zgustnete si aj na dopravných prostriedkoch: všetko, čo má dve alebo štyri kolesá sa počíta ako štandard a minihelikoptéra je ideálna na prieskum. Zíde sa v akčne ladených misiách, kde treba niečo dobyť alebo uniesť či zachrániť. Stará dobrá taktika osvedčená z World of Warcraft, t.j. urobiť niekam nálet, vybiť/získať čo je potrebné a zdúchnuť, sa tu náramne oplatí.
Nemusíte ani vystreliť príliš veľa olova. Mnohí si budú pochvalovať strelné zbrane, najväčší hard-core hráči môžu skúsiť hru bez výstrelu a s jedným nožom. Núka sa aj stealth možnosť, ale toto nie je Thief či Splinter Cell, kde by ste bez zbrane nevedelí obísť. Lepšie je pritom staviť na hrubú silu, kladenie pascí. Áno, niektoré strážne veže je lepšie odísť, ale inokedy treba páliť čo najefektívnejšie.Máte čo objavovať a získavať, autori vás skôr ako po 30-40 hodinách nechcú pustiť z hry von.
Iste, veľa elementov sa podobá na nedávny tretí diel. Ale next-gen kabát a lepšia grafika zaváži, spolu s novým zloduchom, prostredím a najmä voľnosťou, ktorá vám určí, čo si z hry nakoniec odnesiete. V tomto roku to nie je málo a Far Cry 4 určite patrí medzi TOP akcie roka.
Far Cry 4 vyšiel 18. novembra 2014 na PS4, Xbox One, Xbox 360, PS3 a PC.