Útočník sa zariadenie obete pokúša infikovať tak, že jej zašle SMS správu o falošnom nedoručení zásielky s odkazom na aplikáciu, v ktorej môže zmeniť adresu doručenia. Ako vysvetlil analytik škodlivého kódu zo spoločnosti ESET Lukáš Štefanko, pod odkazom sa skrýva škodlivá aplikácia, ktorú však musí obeť dobrovoľne manuálne nainštalovať.
„Nechá sa teda oklamať dôveryhodne vyzerajúcou SMS správou. Po inštalácii sa na displeji zobrazí ikonka škodlivej aplikácie, ktorá je identická s ikonkou oficiálnej aplikácie Českej pošty,“ uviedol L. Štefanko.
Po úspešnej inštalácii zašle škodlivý kód útočníkovi kontakty uložené na infikovanom zariadení a zároveň dokáže na tieto kontakty odoslať SMS obsahujúcu odkaz na škodlivú aplikáciu. Keď sa obeť na infikovanom Android telefóne pokúsi otvoriť aplikáciu Google Chrome, aplikáciu platobnej brány PayPal alebo Obchod Play/Google Play, škodlivý kód jej zobrazí falošný formulár, do ktorého používateľ zadáva údaje o platobnej karte.
To isté spraví škodlivý kód pri otvorení aplikácií niektorých zahraničných bánk, napriek tomu sa podľa údajov spoločnosti ESET šíri aj po Českej republike a Slovensku. „Keď sa škodlivý kód dostane k tomu, že obeti začne vykrádať bankový účet, dokáže na mobilnom telefóne zmeniť PIN. Obeť sa tak nevie dostať k SMS správam o pohyboch na účte alebo akokoľvek zariadenie použiť, napríklad na kontaktovanie banky,“ doplnil L. Štefanko.
ESET upozorňuje, že útočník môže SMS správu obsahujúcu odkaz na aplikáciu dynamicky meniť. „Používateľom preto nemôžeme odporučiť, aby ignorovali konkrétne správy zaslané od známeho alebo neznámeho zdroja,“ varoval L. Štefanko.
Používatelia by podľa neho mali vo všeobecnosti sťahovať aplikácie primárne z oficiálneho Android obchodu Obchod Play a aj pri nich kontrolovať, aké povolenia si od mobilného zariadenia daná aplikácia pýta.