Vyvíja sa veľmi rýchlo. Existuje program Face2Face, ktorý dokáže vytvoriť akúkoľvek mimiku vo videu. Spoločnosť Adobe vyvíja Photoshop for Audio, ktorý dokáže editovať a zároveň pozmeňovať hlas.
Niečo podobné vytvára aj kanadská firma Lyrebird. Stojí za programom, ktorému stačí minúta nahrávky rozprávajúceho človeka, aby jeho hlas dokázal vierohodne napodobniť. Z krátkeho záznamu získa program dostatočné údaje, aby syntetizoval hlas vášho známeho alebo prezidenta USA, prípadne diskusiu prezidentov.
Vlani vedci z University of Washington zasa vytvorili algoritmus na presvedčivú simuláciu tváre Baracka Obamu. Neurónová sieť sa naučila napodobniť tvár za 14 hodín, keď analyzovala záznamy príhovorov bývalého prezidenta.
Populárna je aplikácia Fake App, ktorú fajnšmekri používajú na výrobu porna, ale využiť sa dá aj na kreatívnejšie veci.
Portál Buzzfeed zverejnil video staršieho prejavu B. Obamu – s identickým hlasom, ale slovami, ktoré mu do úst vložil herec a režisér Jordan Peele. Pozrite si predovšetkým druhú polovicu videa.
Portál tvrdí, že video vyzeralo zo začiatku dosť zle. No čím dlhšie FakeApp spracovávala prepojenie Obamovej hlavy a hercových úst, tým bola kvalita lepšia. Celá editácia trvala približne 56 hodín a dohliadala na ňu skupina strihačov.
Nebezpečná doba internetu
Dobrou správou je, že fake videá si stále vyžadujú množstvo editorských zručností a čas na vytvorenie skutočnej kvality. Negatívom je, že vývoj ide enormnou rýchlosťou a vyrábať falošné videá bude možné čoraz ľahšie a rýchlejšie.
Matthias Niessner, ktorý vedie výskum pre spoločnosť Face2Face, tvrdí, že v ich prieskumoch má čoraz viac ľudí problém rozpoznať reálne video od toho, ktoré bolo pretvorené v rukách editora prostredníctvom algoritmov. „Je to nebezpečná doba. Pokrok spôsobil, že si musíme dávať väčší pozor na to, čomu veríme na internete,“ odkazuje herec J. Peele.
Keď budeme bežne môcť kombinovať falošný hlas s pretvoreným videom, nie je ťažké si predstaviť budúcnosť, v ktorej sa budú falošné videá dať len ťažko odlíšiť od pravdy. Bude to budúcnosť, keď falošné video prezidenta môže podnietiť vzburu alebo pád finančného trhu. „Nie sme tak ďaleko od kolapsu reality,“ napísal nedávno magazín The Atlantic.
Problém nie je len šírenie falošných videí. Vytváranie takýchto možností spochybňuje realitu, čo môžu v plnej miere využiť politici alebo
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?