Na výrobu mobilov, tabletov a fotoaparátov sa využíva tantal, volfrám a cín. Ide o tri minerály, ktorých ťažba vyvoláva rozporuplné nálady už od roku 1999. Konžská republika je miestom, kde sa týchto minerálov nachádza najviac. O nepriaznivých pomeroch pri ich ťažbe sa svet dozvedel potom, keď britský fotograf Marcus Bleasdale zachytil hrôzy pracovného života v tejto krajine na svojich fotografiách. V jeho reportáži sa objavili 11-roční chlapci so samopalmi v ruke či ženy, ktoré boli v baniach každodenne znásilňované.
M. Bleasdale zároveň upozornil, že existuje možnosť využívať aj minerály, ktoré pochádzajú z oblastí mimo konfliktných zón. Sú však drahšie a je ich menej, preto výrobcovia veľmi často radšej siahnu po tých z konžských baní.
Práve proti tomuto hlavného prúdu sa vybral holandský výrobca smartfónov Fairphone. Jeho filozofia je jednoduchá: bojovať proti plytvaniu spotrebiteľskej kultúry tým, že ponúka etický smartfón, ktorý sa snaží používať čo najmenej konfliktných minerálov.
Takto sa aj vo vysokokonkurenčnom prostredí, akým je trh s mobilnými telefónmi, spoločnosti podarilo predať 60-tisíc kusov prvého vydania Fairphonu - oproti velikánom ako je Apple a Samsung je síce toto číslo zanedbateľné, no spoločnosť hovorí, že ich aj tak predali „rýchlejšie, než sa predpokladalo“.
Spoločnosť najnovšie predstavila Fairphone 2 s tým, že tentoraz prístroj nebude len etický, ale tiež bude ľahko opraviteľný. Fairphone bude predávať náhradné diely pre samotný telefón a hovorí, že používatelia si budú môcť ľahko meniť najčastejšie rozbité komponenty, vrátane displeja, fotoaparát, CPU a reproduktora.
Fairphone 2 možno ľahko rozobrať, píše TheVerge. Zadný kryt len jednoducho skĺzne, zatiaľ čo displej samotný možno oddeliť pomocou dvoch spôn. Vnútorné komponenty potom môžu byť odstránené a nahradené novými iba pomocou skrutkovača, čo má ďaleko od špecializovaných nástrojov potrebných na opravu smartfónov od spoločností ako je napríklad Apple.
Hlavná nevýhoda je, že Fairphone 2 neponúka úplne najlepšie špecifikácie na trhu. Má 5-palcový HD displej, 4G konektivitu, procesor Qualcomm Snapdragon 801, 2 GB RAM, 8-megapixelový fotoaparát a 32 GB vnútornej pamäte, ktorá je rozšíriteľná pomocou microSD.
Objednávky tohto smartfónu spustia už toto leto. Predávať ho spoločnosť chystá za 525 eur. Telefóny budú zatiaľ k dispozícii len pre Európu
Rovnako ako jeho predchodca, Fairphone 2 využije cín a tantal z Demokratickej republiky Kongo, kde sú bane kontrolované. Časť predajnej ceny každého telefónu ide na sociálny fond pre pracovníkov. Fairphone taktiež sponzoruje recyklačný program odpadu v Ghane.
Spoločnosť však pripúšťa, že nie každý materiál použitý vo Fairphone 2 je úplne nekonfliktný, ale čím viac telefónov predá, tým väčší tlak bude môcť vyvinúť smerom k svojmu dodávateľskému reťazcu.