GCHQ a spolupracujúce špionážne agentúry vedia, že radikáli Islamského štátu používajú na dorozumievanie služby ako Facebook a Twitter. Tieto služby sa stali vhodnou riadiacou a kontrolnou sieťou pre teroristov a zločincov, ale prevádzkovatelia týchto služieb podobné zneužívanie webu nechcú vidieť, tvrdí R. Hannigan.
Bezpečnostné agentúry neveria s teroristami poriadne bojovať, keď prevádzkovatelia sociálnych sietí nebudú dostatočne spolupracovať, tvrdí. Podľa R. Hannigana je potrebné vyvolať diskusiu o zmene pohľadu na súkromie. Šéf britskej GCHQ je presvedčený, že „ľudia si neželajú, aby sociálne siete uľahčovali vraždy“.
Teroristi už dlho využívajú internet, ale Islamský štát je prvou teroristickou skupinou, ktorej členovia sa sformovali na webe. „Kým Al-Káida a jej pridružené organizácie vnímali internet ako miesto k anonymnému šírenie dokumentov alebo na organizáciu tajných schôdzok, Islamský štát poňal web ako hlasnú trúbu na vlastnú propagáciu, zastrašovanie ľudí a radikalizovanie nových regrútov,“ myslí si R. Hannigan.
Činnosť a verbovanie mladých bojovníkov v zahraničí uľahčujú teroristom stále modernejšie telefóny a iné komunikačné technológie. „Technológie pre zakódovanie odkazov či zabezpečenie ich anonymity boli kedysi výsadou štátov a najviac sofistikovaných zločincov, ale teraz sú bežné. Sú posilňované voľne dostupnými programami. Nie je tiež pochýb o tom, že mladí zahraniční bojovníci sa poučili z únikov spravodajských informácií v posledných dvoch rokoch a využívajú ich,“ tvrdí šéf britských špiónov.
Islamský štát sa podľa neho vo svojej propagácii napríklad odvoláva na bývalého IT odborníka pracujúceho pre americkú Národnú bezpečnostnú agentúru (NSA) a zamestnanca CIA Edwarda Snowdena. Ním zverejnené tajné dokumenty rozpútali najväčší novodobý škandál okolo amerických bezpečnostných služieb. Muž utiekol pred americkými službami do moskovského exilu.
Podobný škandál predtým vyvolalo zverejnenie tajných amerických dokumentov serverom Wikileaks, ktorého šéf Julian Assange sa pred západnými úradmi ukrýva už dva roky na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne.