Podľa miliardára má byť metavesmír revolučný nielen pre jeho firmu, ale pre celý internet. Materská firma Facebook, pod ktorú patria služby Facebook, Instagram, WhatsApp, Oculus a ďalšie, sa pritom nedávno premenovala na Meta a zdá sa, že skutočne potrebuje zásadnú zmenu.

Facebook out, metavesmír in?

Sociálna sieť Facebook, ktorá si svoje meno zachovala, je na trhu už od roku 2004. Za ten čas neprešla väčšou principiálnou zmenou a nová generácia používateľov už o túto formu siete nejaví vysoký záujem. M. Zuckerberg preto prišiel s úplne novou myšlienkou inšpirovanou žánrom sci-fi.

Všetci používatelia internetu by mali žiť akýsi druhý život vo virtuálnej realite. Trojrozmerné avatary skutočných osôb si môžu za kryptomenu kúpiť pozemok, postaviť dom, zabávať sa, komunikovať či pracovať v digitálnom priestore. Práve práca je čosi, čo by mohlo presvedčiť masy o tom, že je metavesmír dobrý nápad.

metavesmír
Zdroj: Meta YouTube
metavesmír

Treba však vziať do úvahy, že na vstup do sveta virtuálnej reality stále treba pomerne výkonné a drahé vybavenie. Situácia sa v tomto smere pomaly mení a možno práve Oculus, ktorý firma Meta vlastní a na ktorom má byť celá myšlienka postavená, bude kľúčom k budúcemu pracovnému prostrediu v metavesmíre.

Do roku 2030 umožnia nové generácie Oculusu používateľom teleportovať sa z miesta na miesto bez toho, aby vstali z pohovky – nielen na účely hier či zábavy, ale aj na tie pracovné
M. Zuckerberg

Všetko zlé je na niečo dobré

Tzv. koronakríza v podstate myšlienke metavesmíru urobila nepriamo službu. Pri prechode na formu práce z domu sa predalo množstvo elektroniky, kooperatívne komunikačné platformy ako Microsoft Teams či Zoom dostali šancu poriadne sa rozvinúť, používatelia nadobudli skúsenosti a krok do virtuálnej reality je preto oveľa jednoduchší, než pred krízou.

Práca v prostredí VR odstraňuje nevýhodu, ktorá pri digitálnej komunikácii prekáža mnohým – neprítomnosť reči tela. Tá je dôležitá v rozhovoroch v rámci firiem aj voči zákazníkom a v prípade 3D avatarov by sa táto výhoda zachovala. Napokon, pocit prítomnosti ďalších osôb aj bez nutnosti fyzického kontaktu má svoje výhody nielen v časoch pandémie.

vesmírny odpad
Neprehliadnite

Vesmírni smetiari si pripravujú nástroje a metódy. Už čoskoro začnú upratovať orbitu

Otázka znie, do akej miery masové nasadenie takýchto technológií obmedzí sociálny kontakt a či si ľudstvo prechodom do práce vo VR neposkytne medvediu službu. V tejto chvíli sa však svet postihnutý obavou z nákazy sústreďuje na pozitíva metavesmíru.

Prečo má práca v metavesmíre stáť za pozornosť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa