Po navštívení lokality facebook.com v prvú novembrovú sobotu sa mala používateľovi ukázať prázdna stránka. Tak nejako si mnohí predstavovali proklamovaný útok na túto sociálnu sieť. Cez rôzne média sa už v lete skupina hackerov známa pod menom Anonymous mala vyhrážať, že kvôli nekalému zaobchádzaniu so súkromnými informáciami sieť 5. novembra napadnú. Nič sa ale neudialo. Podľa posledných správ malo ísť o aktivitu jediného amerického hackera, ktorého skupina Anonymous nepodporuje.

Na svojom Twitter účte sa už predstavitelia Anonymous vyjadrili, že ich cieľom je ľudom po celom svete odovzdávať informácie a Facebook je ich poslom. Dokonca zverejnili meno, adresu a telefónne číslo hackera z amerického Ohia, ktorý mal za vytvorením OP_Facebook, teda operácie facebook stáť.

Z danej aféry vzišli dva fakty. Ešte viac sa upriamila pozornosť na to, že Anonymous je nesúrodá skupina bez vedenia. Nikto nevie, kto do nej patrí a zároveň sa k nej môže hlásiť ktokoľvek. Ďalšou zaujímavosťou je, že na viacerých fórach a aj na samotnom Facebooku sa veľká časť diskutujúcich tešila na to, že Facebook skončí. Služba s 800 miliónmi registrovaných má stále veľa neprajníkov.

Anonymous mal v týchto dní serióznejší problém. Ich mexickí členovia si vzali na mušku tamojší drogový kartel Zeta a mali získať informácie o jej členoch. Kartelu sa ale podarilo jedného z hackerov nájsť, uniesť ho a držať ho ako rukojemníka. Po zrušení všetkých hackerských aktivít proti kartelu bol ale prepustený s pár modrinami a odkazom, že za každého člena kartelu, ktorého identitu Anonymous zverejnia bude popravený člen rodiny uneseného. Pero (klávesnca) nie je vždy silnejšie ako meč.

 

Foto na titlke - Flickr