Nemecký týždenník Der Spiegel napísal, že firma Arvato Services si najala najmenej sto ľudí, aby za Facebook sledovali v príspevkoch používateľov prípadné prejavy nenávisti.

Arvato Services je dcérskou spoločnosťou Bertelsmann, ktorá poskytuje firemné služby. Firma sa k zákazke od amerického Facebooku odmietla vyjadriť. Firma v roku 2014 zamestnávala po celom svete zhruba 70-tisíc ľudí a mala príjmy vo výške 4,66 miliardy eur.

V tíme  „mazačov “ sú ľudia, ktorí nebudú sledovať na sociálnej sieti len príspevky v nemčine. Zamerať sa majú aj na komentáre vo f rancúzštine, arabčine alebo švédčine.     

Trestné oznámenie na manažérov

Nemci sociálnu sieť Facebook v posledných mesiacoch stále hlasnejšie kritizovali, že nemaže dostatočne dôsledne xenofóbne komentáre a to ani po tom, čo na nich niektorí používatelia priamo upozornili.

Jeden právnik z bavorského Würzburgu podal kvôli tomu dokonca na manažérov spoločnosti trestné oznámenie. Kancelárka Angela Merkelová o probléme v septembri minulého roka hovorila dokonca so zakladateľom sociálnej siete Markom Zuckerbergom.

Facebook už v novembri prisľúbil, že v Nemecku bude oveľa častejšie mazať xenofóbne príspevky a komentáre vyzývajúce k násiliu. Americká spoločnosť doteraz na mazanie príspevkov, ktoré jej nahlásili používatelia využíva len štyri tímy - jeden sa nachádza v Dubline, ďalšie v americkom štáte Texas a Kalifornia a štvrtý tím sa nachádza v Indii.

Migračná kríza

Nemecko je počas terajšej migračnej krízy jednou z hlavných krajín, kam smerujú utečenci z Blízkeho východu a severnej Afriky. V minulom roku ich do Nemecka prišlo takmer 1,1 milióna.

Zhruba polovica Nemcov podľa prieskumu firmy Deutschlandtrend pochybuje o tom, že sa s nimi krajina zvládne vysporiadať. Nemeckom momentálne otriasa škandál, ktorý vyvolali sexuálne útoky migrantov na ženy počas silvestrovskej noci v Kolíne a iných nemeckých mestách.