Vďaka novej funkcionalite aplikácie, ktorá má niekoľko desiatok miliónov používateľov po celom svete, ste jedným kliknutím mohli získať černošské, východoázijské alebo indické črty.

Možno si jej autori mysleli, že je to dobrý nápad. Druhá vec je, že to nebolo po prvýkrát, čo FaceApp zabrnkal na etnickú strunu. Ako napísal server Techcrunch, už keď appka pred rokom začínala, objavili sa názory, že ľudia na fotkách sa vďaka nej nestávajú coolovejší, ale najmä bielejší.

Tak či onak, etnické filtre celkom zaujali. Ako to už pri takýchto aplikáciách býva zvykom, používatelia si vzali na paškál nielen seba a svojich známych, ale tiež známe osobnosti, politikov či ľudí zo šoubiznisu.

Nie každý to však vzal s humorom. Popri satiristoch sa veľmi rýchlo objavili aj kritici, ktorí na Facebook či Twitter písali o tom, že novinky vo FaceAppe majú rasistický charakter a môžu prispievať k podnecovaniu nálad, ktoré do 21. storočia skrátka nepatria.

Wow... FaceApp really setting the bar for racist AR with its awful new update that includes Black, Indian and Asian "race filters" pic.twitter.com/Lo5kmLvoI9

— Lucas Matney (@lucasmtny) 9. augusta 2017

Šéf firmy, ktorá FaceApp vyvíja, sa najprv chvíľu bránil, že etnické filtre určite nemajú žiadne rasistické konotácie, no pod váhou kritiky veľmi rýchlo ustúpil a vydal ďalší update aplikácie, v ktorej už kontroverzná funkcionalita chýba. Táto verzia je aktuálne dostupná na AppStore a Google Play.

Emócie bokom, čo teda FaceApp dokáže?

Jej autor J. Gončarov tvrdí, že základom jeho softvéru je umelá inteligencia. Jej cieľom je čo najpresnejšie identifikovať tvár človeka, jej jednotlivé prvky a potom ich upraviť tak, aby to vo výsledku vyzeralo čo najprirodzenejšie. Je na posúdenie, ako sa jej to darí...

Človeku na fotke možno vyčariť úsmev na tvári, možno ho spraviť mladším alebo, naopak, starším. Okrem toho sa dá zmeniť muž na ženu a naopak, čo je, len pre úplnosť, v určitých kruhoch tiež považované za provokatívne. Ďalšou funkciou je tvorba animovaného gifu, ktorý zachytáva zvolenú premenu tváre. V rozšírenej spoplatnenej verzii je dostupných ešte niekoľko ďalších filtrov.

FaceApp: Čo vlastne dokáže „rasistická“ appka na úpravu fotiek

FaceApp - možnosti úpravy vo free verzii Zdroj: FaceApp/HBO

FaceApp: Čo vlastne dokáže „rasistická“ appka na úpravu fotiek

FaceApp - Možnosti úpravy v platenej Pro verzii Zdroj: FaceApp

via GIPHY

FaceApp, samozrejme, nie je jediná aplikácia na zmenu čŕt tváre. Veľa zábavy si môžete užiť napríklad s MSQRD, ktorá s využitím rozšírenej reality (Augmented Reality) pridáva na tvár rôzne masky a umožňuje vymeniť si tváre medzi dvoma ľuďmi na fotke (vlani MSQRD kúpil Facebook). No a face-altering funkcie má aj Snapchat. Ak si chcete FaceApp vyskúšať, nájdete ich na týchto linkách:

FaceApp: Čo vlastne dokáže „rasistická“ appka na úpravu fotiek

Zdroj: Apple

FaceApp: Čo vlastne dokáže „rasistická“ appka na úpravu fotiek

Zdroj: Google