Človek si ani neuvedomuje, kde všade sú skryté technológie a čo dokážu. Aj expertné informačné technológie od YMS sú na prvý pohľad „skryté“, no rozhodne nemajú čo skrývať. YMS už viac ako 30 rokov tvorí na Slovensku systémy, ktoré zabezpečujú nepretržité fungovanie kľúčového biznisu ich zákazníkov a robia život jednoduchší každému z nás.

„Napríklad v plynárenstve diagnostický systém potrubia tri desaťročia zaisťuje bezpečnú prepravu plynu cez Slovensko a dispečerský systém sa automaticky stará o obchodovanie s prepravnými a skladovacími kapacitami plynu. Geografický informačný systém zasa spravuje informácie o polovici lesov na území krajiny,“ vysvetľuje Mikuláš Szapu, predseda dozornej rady YMS. Spoločnosť sa orientuje na odvetvia, ktoré si vyžadujú vysokú úroveň profesionálnej expertízy.

Kaskádové využitie

Príkladom využitia pre odborníkov i laickú verejnosť je systém YMS yCapacity pre Naftu a Eustream, ktorý automaticky riadi obchodovanie so skladovacími a prepravnými kapacitami plynu. Odborník, plynárenský dispečer, je upozornený systémom len v prípade, že je potrebné rozhodnutie pri práci predaja, inak systém riadi autopilot.

Má však aj klientsku sekciu, ktorú klienti Nafty a Eustrea­mu využívajú na prístup k obchodným službám. Aplikáciou eVyjadrenia riadi Eustream skoro automaticky celú agendu vydávania vyjadrení k stavebným povoleniam.

Odborník z Eustreamu do systému zasiahne iba vtedy, keď je potrebné odborné posúdenie a žiadateľ obratom získa elektronicky vyjadrenie, ak jeho stavba nezasahuje do ochranného pásma plynovodu. Bez elektronizácie by sa proces neudial okamžite.

Príkladom je aj geologická knižnica Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, pre ktorú YMS elektronizovala tisíce dokumentov. „A elektronický dispečing Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja, ktorý údržbu ciest zjednodušil a riadi elektronicky,“ dodáva Lucia Dubná, podpredsedníčka predstavenstva YMS.

Pridaná hodnota, viac možností

Príkladom pridanej hodnoty je využitie diaľkového prieskumu Zeme. Je to technológia, ktorá rýchlo napreduje. Zlepšujú a rozširujú sa možnosti senzorov, a tak napríklad lesníci zo satelitných snímok identifikujú výskyt a rozširovanie škodcov na poraste každých sedem dní.

YMS je ako jedna z mála firiem na Slovensku partnerom Európskej vesmírnej agentúry. „Vytvorili sme ySpace, ktorý vyhodnocuje a interpretuje satelitné údaje, identifikuje zmeny a upozorňuje na ne. Technológiu je možné využiť v akejkoľvek oblasti hospodárstva či biz­nisu, keďže sleduje javy, ktoré sú okom nevyhodnotiteľné,“ hovorí Radovan Hilbert, obchodný riaditeľ pre verejnú správu.

IT svet sa zmenil

YMS je jednou z prvých IT firiem na Slovensku, na trhu je viac ako 30 rokov. Keďže technológie neustále napredujú a možnosti, ktoré prinášajú, sa neustále rozširujú, okrem práce na nových projektoch v YMS pracujú aj na rozšíreniach a zlepšeniach už existujúcich systémov.

„Od začiatku sa orientujeme aj na dáta a ich kvalitu, pretože každý systém je len taký dobrý, aké dobré sú dáta, s ktorými pracuje. Pre klienta zbierame dáta novými technologicky dostupnými spôsobmi a do systémov integrujeme heterogénne dáta z rôznych zdrojov,“ vysvetľuje M. Szapu.

Dnes už neexistuje oblasť, ktorá informačné technológie nepotrebuje
Mikuláš Szapu

Čo sa podľa neho počas desiatok rokov, odkedy je YMS na trhu, zmenilo najviac, je prostredie IKT a jeho atribúty, teda rýchlosť, kvalita, bezpečnosť systémov a výkon infraštruktúry.

„Keď sme začínali, takéto systémy potrebovali iba najväčšie firmy a tvorili sa ako samostatné izolované ostrovčeky. Dnes už neexistuje oblasť, ktorá informačné technológie nepotrebuje, obracajú sa na nás už aj menší klienti. Všetko sa zrýchľuje, vrátane systému, komunikácie, dokonca aj cenové ponuky sa očakávajú do 48 hodín. Kľúčová je bezpečnosť, o to viac pre tých klientov, ktorí majú systémy s množstvom dôležitých dát. Zvyšuje sa aj výkon hardvéru. V minulosti sa pracovalo najmä na PC staniciach, dnes sa činnosť prenáša na čoraz menšie a výkonnejšie koncové mobilné zariadenia,“ opisuje roky praxe M. Szapu.

Inovácie s know-how

V YMS sú aj v budúcnosti pripravení podieľať sa na veľkých a náročných projektoch, ktoré zmenia Slovensko k lepšiemu. Do práce zapájajú aj študentov univerzít.

„Sme certifikované výskumné pracovisko a participujeme na projektoch výskumu a inovácií, do ktorých vnášame know-how. Chceme, aby z nášho „softvérového laboratória“ pochádzalo čoraz viac inovácií, ktoré sa dostanú do praxe v slovenskom aj v európskom meradle. Naším cieľom je od začiatku vytvoriť aj miesto, kde sa stretnú ľudia, ktorí radi pracujú s technológiami, chcú byť na svoju prácu hrdí a chcú, aby sa výsledky ich práce roky využívali,“ uzatvára M. Szapu.

Ilustračné foto
Zdroj: Trend
Ilustračné foto

Tento článok vznikol v spolupráci s komerčným partnerom. Redakcia považuje jeho obsah za prínosný pre čitateľa.  #weknowhow