I keď nezáväzné uznesenie nemenuje žiadnu spoločnosť, všetci štvrtkového rozhodnutie chápu ako tlak na Európsku komisiu, ktorá Google vyšetruje.
Európska komisia začala Google vyšetrovať v roku 2010. Na základe sťažností jej rivalov, vrátane amerického Microsoftu, zisťuje, či Google nemanipuluje s výsledkami vyhľadávania v prospech svojich služieb. Ak Komisia zistí, že firma pravidlá férovej súťaže porušuje, môže jej udeliť pokutu až do výšky desatiny jej celosvetového obratu. V prípade Googlu by tak mohlo ísť až o 6 miliárd dolárov.
Pre nezáväznú rezolúciu hlasovalo 384 poslancov, 174 ich bolo proti. Návrh predložili ešte v utorok frakcie ľudovcov, socialistov a liberálov, ktoré disponujú v Európskom parlamente pohodlnou väčšinou.
Rezolúcia Európskeho parlamentu hovorí o právach spotrebiteľov na jednotnom európskom digitálnom trhu a hoci je nezáväzná, spôsobila veľký rozruch. Je totiž interpretovaná ako silný odkaz pre Komisiu, aby v spore s Googlom pokročila a zaujala voči spoločnosti tvrdší postoj.
Spoluautor rezolúcie, španielsky liberálny europoslanec Ramon Tremosa trvá na tom, že o žiadnu konkrétnu spoločnosť europoslancom nejde. „Nie sme proti Googlu ani žiadnym ďalším americkým firmám. Sme proti monopolom,“ uviedol.
Jedným zo spôsobov, ako môže Komisia spor s Googlom vyriešiť, je to, že mu nariadi oddeliť internetový vyhľadávač od ostatných služieb. Práve takýto postup vo všeobecnej rovine spomína rezolúcia, podľa ktorej je to cesta, ako monopol vyhľadávačov na internete obmedziť.
Najmä časť rezolúcie, v ktorej sa o oddeľovanie vyhľadávačov od ďalších služieb hovorí, vyvolala veľké vášne, pretože je chápaná ako návod pre Komisiu, čo má urobiť s Googlom.