Úspech mobilných operačných systémov pre smartfóny do veľkej miery závisí od toho, ako sa ich producentom darí lákať nezávislých softvérových vývojárov. Biznis s mobilmi, ako je iPhone alebo Galaxy S, stojí na počte a kvalite aplikácií, ktoré si ich používatelia môžu stiahnuť.

Prieskumy spoločností Appcelerator a IDC naznačujú, že vcelku rýchlo sa do hľadáčika developerov dostal nový Windows Phone 7, ktorý Microsoft uviedol len vlani v októbri. V rebríčku atraktivity pre vývojárov mu patrí tretie miesto, za googlovským Androidom a iOS od Applu.

Sedem bodov dole

Prieskumy spoločnosti Appcelerator sú založené na vcelku rozsiahlej vzorke respondentov. Jej databáza zahŕňa 1,5 milióna softvérových developerov. Nedávneho skríningu (1. kvartál 2011) sa zúčastnilo viac ako 2 700 vývojárov.

Jeho primárnou otázkou bolo, pre ktorú platformu je podľa developerov „veľmi zaujímavé“ vyvíjať softvér. V porovnaní s predchádzajúcim kolom prieskumu, ktoré sa konalo v poslednom štvrťroku 2010, mali všetky platformy klesajúcu tendenciu. Výnimkou, no len s minimálnym nárastom, bol WebOS pre tablety značky Palm, teraz už Hewlett-Packard.

Windows Phone 7 si ako odpoveď na otázku, pre ktorú platformu plánujú vyvíjať softvér, vybralo 29 percent opýtaných. Bolo to o dva percentné body viac ako v prípade BlackBerry OS kanadskej značky Research In Motion (RIM). Na záujem o Android a iOS sa Windows zatiaľ nechytá. Pre najpopulárnejšie systémy sa rozhodlo 85, respektíve 91 percent respondentov.

A ak by sa prihliadalo aj na verzie platforiem určených pre tablety, tak Windows Phone 7 skončí až na piatom mieste po iPade a Androide 3.0. Ako je známe, tabletový systém zatiaľ Microsoft nemá. Podľa neoficiálnych správ ním bude až na rok 2012 pripravený Windows 8.

Otázne je, čo pre Windows Phone 7 znamená kvartálna strata siedmich percentuálnych bodov v obľúbenosti. Na prvý pohľad sa zdá, že tvorcov softvéru veľmi nepresvedčilo februárové oznámenie partnerstva medzi Microsoftom a Nokiou. Fínsky líder mobilového trhu sa zaviazal, že od budúceho roka vo svojich smartfónoch prejde na Windows Phone 7 z vlastného Symbianu.

Na druhej strane, až 42 percent respondentov na otázku, ktoré oznámenie bude mať najväčší vplyv na úspešné konkurovanie Androidu a iOS, odpovedalo, že spojenie Microsoftu s Nokiou. Na porovnanie, tretina vývojárov v prieskume za dôležitý míľnik označila oznámenie podporu androidovských aplikácií na tablete PlayBook od RIM.

Slabý profit

Podľa prieskumu čaká Windows Phone 7 ešte dlhá cesta v presviedčaní vývojárov, že sa im oplatí investovať čas a energiu práve do platformy od Microsoftu. Veľká časť respondentov mu zatiaľ neverí, 59 percent považuje jeho príchod na trh za oneskorený a takmer polovica má zasa plno práce s vývojom aplikácií pre iOS a alebo pre Android.

Čo sú najväčšie riziká orientácie na Windows Phone 7? Necelá tretina účastníkov prieskumu firmy Appcelerator uviedla, že nedostatočný profit oproti predaju aplikácií pre iOS a Android. Táto skepsa sa zakladá na reálnych nedostatkoch alebo skôr neukončených prácach na microsoftovskom elektronickom obchode Market Place.

Eufória z mobilného Windowsu opadáva

Zdroj: 13175

Najväčšie riziká pre Windows Phone 7
PRAMEŇ: Appcelerator a IDC, apríl 2011, n=2 70

Vývojár pri predaji cezeň – na applovskom App Store či Android Markete – dostáva dve tretiny z predajnej ceny aplikácie. No platobný systém má ďaleko od jednoduchosti App Storu, prípadne nedovoľuje platbu priamo v aplikácii, čo nedávno sprístupnil Google.

Rovnako je logické, že potenciál dvoch miliónov predaných zariadení so systémom Windows Phone 7 za posledný minuloročný kvartál zaostáva za každodennými tristotisíc aktiváciami androidovských smartfónov. Iste, platforma od Microsoftu je najmladšia, rovnako ako s ňou spojený e-shop s aplikáciami.

Na druhej strane, počet mobilných programov, ktorý sa cezeň predáva, stúpa relatívne rýchlo. Hranicu desaťtisíc dostupných aplikácií pokoril Market Place za štyri a pol mesiaca od otvorenia. Applovskému e-shopu sa to podarilo za 142 dní a googlovskému obchodu za jedenásť mesiacov.

Celkovo je najväčším problémom mobilných developerov nejednotnosť. Nejednotnosť zručností, keď raz musia mať odborníkov pre jeden programovací jazyk, inokedy zasa pre ďalší. Nejednotnosť operačných systémov, verzií toho istého systému, ku ktorej sa pridáva nekompatibilita na hardvérovej úrovni.

Aplikácia nemusí pracovať rovnako spoľahlivo na smartfóne od HTC aj Samsungu, hoci majú rovnakú verziu Androidu. Často sa tak stáva, že developer pracuje aj na piatej verzii svojho programu, ktorý bol najprv určený pre iPhone a teraz ho prerába pre iPad, Android, WebOS či ustupujúci Symbian.

Článok vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU č. 18.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Desať dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Foto na titulke - Microsoft