Slovenská softvérová spoločnosť Eset vydala novú, piatu generáciu svojich vlajkových produktov. Smart Security 5 a Nod32 Antivirus 5 podľa výrobcu ponúkajú vyspelejšiu detekčnú technológiu spolu s viacvrstvovými bezpečnostnými funkciami a prehľadnejším používateľským rozhraním.
Podstatnou zmenou prešiel nástroj ThreatSense.net, ktorý pracuje na báze cloud computingu a využíva dáta od používateľov esetovských softvérov z celého sveta. Táto technológia sa po novom nazýva Eset Live Grid a jeho úlohou je optimalizovať skenovanie na zozname bezpečných súborov. Reputácia na základe režimu cloud umožňuje zistiť, či je daný objekt bezpečný alebo nie. Výsledkom je vyššia presnosť pri detekcií hrozieb a zároveň vyššia rýchlosť skenovania.
V novej generácii esetovských produktov je vylepšená kontrola externých médií. Pravidelné štatistiky počítačových hrozieb, ktoré Eset zverejňuje každý mesiac, dokazuje, že práve prenosné médiá sú stále väčším šíriteľom škodlivého kódu. USB médiá môžu preniesť vírus aj bez toho, aby bolo PC pripojené k internetu.
Funkcia kontroly externých médií používateľa automaticky vyzve, aby si nechal skontrolovať obsah všetkých flashových pamätí (USB, SD), firewire, CD či DVD, čím zablokuje konkrétne hrozby, ktoré by sa mohli do systému dostať prostredníctvom týchto médií.
Používateľ dokáže prenosné médiá zakázať alebo povoliť, a to na základe typu média, výrobcu, veľkosti a ďalších znakov. Popritom je možné nastavovať alebo blokovať rôzne povolenia pre čítanie a zápis na médiá. Tieto obmedzenia sa dajú nastaviť podľa konkrétneho používateľa alebo skupiny používateľov. Používateľ sa môže rozhodnúť prístup zablokovať a vytvoriť si vlastný zoznam „povolených“ prenosných zariadení.
Novou funkcionalitou je i rodičovský zámok, umožňujúci blokovať stránky, ktoré obsahujú potenciálne škodlivý obsah pre deti a mladistvých, pričom sa dajú dopredu nastaviť kategórie stránok, ktoré sa majú zablokovať. Zároveň sa dá nastaviť „rola“ pre každý používateľský účet, pričom z týchto účtov môže byť definovaný vlastný zoznam kategórií a tie je možné buď povoliť alebo zakázať.
Advanced Host-based Intrusion Prevention System (HIPS) zasa ponúka ďalšiu vrstvu zabezpečenia a technologicky zdatným používateľom umožňuje si upraviť správanie celého systému či iba jeho časti. Používateľ si môže definovať pravidlá pre systémové registre, procesy, aplikácie a súbory.
Hráči počítačových hier ocenia funkcionalitu herného režimu, ktorý uvedie esetovský softvér do tichého režimu a zabráni zobrazovaniu vyskakovacích okien, aby sa maximálne šetril výkon systému a zážitok z hry bol čo najintenzívnejší. Vďaka tomu hráč hrá bez prerušenia a plne sa sústredí na úlohy, ktoré bežia v režime celej obrazovky.
Foto na titulke - Flickr.com