Napodobniť Slnko nie je jednoduché

V roku 1978 vznikol projekt JET (Joint European Torus) spoluprácou medzi Švajčiarskom, Spojeným kráľovstvom a Ukrajinou. V rámci neho vznikol najsilnejší prístroj typu tokamak, čo je skratka vytvorená z ruského výrazu, ktorý označuje toroidnú komoru s magnetickými cievkami.

Ide o typ fúzneho reaktora, v ktorom prstenec plazmy s teplotou niekoľko miliónov stupňov Celzia dokáže naštartovať jadrovú fúziu, čiže spájanie jadier atómov. Tá produkuje ekologicky čistú energiu podobnú tej zo Slnka.

Slnko a jeho energia

Prístroj, ktorý dizajnovali sovietski vedci v 50. rokoch 20. storočia, je založený na magnetoch, ktoré udržiavajú plazmu dvoch izotopov vodíka – deutéria a trícia. Tie sa zohrievajú na extrémne vysokú teplotu a ich atómy pri splynutí jadier uvoľňujú energiu. Na rozdiel od jadrovej štiepnej reakcie nevzniká významné množstvo rádioaktívneho odpadu.

JET
Zdroj: EUROfusion

Čo sa vlastne podarilo

Doteraz bol v oblasti jadrovej fúzie zásadný problém s jej efektivitou. Predtým vyrobené tokamaky nedokázali ani po polstoročí experimentov a výskumu vyprodukovať viac energie ako tento energeticky náročný proces spotreboval.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa