Zahrabať alebo spáliť? Slovensko má na to jasnú, ale chybnú odpoveď. Ako jeden z európskych lídrov skládkovania ročne zahrabe stovky tisíc ton odpadu, ktorý sa dá využiť efektívnejšie a ekologickejšie. Nerecyklovateľný odpad, ktorý by za bežných okolností končil na skládkach, je možné energeticky využiť.

Materiálovo-energetickému zhodnocovaniu odpadu sa venuje pezinská spoločnosť ecorec Slovensko. Odpad premieňa na alternatívne palivo, zároveň mu dáva druhú šancu v podobe nového stavebného materiálu.

Viac o napĺňaní princípov cirkulárnej ekonomiky prezrádza v rozhovore pre TREND konateľ firmy Juraj Číž.

Košické ZEVO, ktoré čaká významná investícia do novej linky a do elektrolyzéra na výrobu vodíka.
Neprehliadnite

Energia z odpadu: Štandardný postup, do ktorého treba Slovensko prinútiť

Ako vo vašej spoločnosti funguje proces energetického zhodnocovania odpadu?

Cement sa vyrába v rotačných peciach pri veľmi vysokých teplotách, ktoré dosahujú až 1 500 stupňov Celzia. Na výrobu tohto tepla sa používajú primárne tradičné fosílne palivá – uhlie alebo petrolkoks (ropný koks). Postupne však tieto tradičné fosílne palivá nahradzujú alternatívne palivá vyrobené najmä z nerecyklovateľného odpadu.

Do rotačných pecí však nemôže putovať akýkoľvek neupravený odpad. Odpad musí byť pred jeho využitím prepracovaný na takzvané alternatívne alebo sekundárne palivo, ktoré má homogénne parametre ako výhrevnosť a vlhkosť.

Ak používame v cementárenskej peci alternatívne palivo, ide o materiálovo-energetické zhodnotenie odpadu. Znamená to, že okrem obsahu energie v ňom ho vieme čiastočne materiálovo zhodnotiť. Popol, ktorý vzniká pri jeho spaľovaní, vhodne dopĺňa chemické zloženie a stáva sa súčasťou cementu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa