Elon Musk začal tento rok veľmi aktívne. Ešte neprešli ani tri týždne a už jeho spoločnosť SpaceX otestovala pristátie rakety na roboticky ovládanej plávajúcej plošine. Hoci neúspešne a vo svetle veľkej explózie, ale podľa Muska a ostatných inžinierov sa nič nedeje. Získali cenné dáta o nutnom množstve tekutiny v hydraulike.

E. Musk tiež cez Twitter oznámil, že ide budovať testovaciu trať pre Hyperloop. Ide o transportný systém vo forme modulov vo vákuovom tuneli, ktorý dokáže vyvinúť rýchlosť až do 1 220 kilometrov za hodinu. Testovacie zariadenie by malo byť dlhé asi osem kilometrov a bude dostupné aj univerzitným tímom. E. Musk uvažuje aj o študentskej súťaži vo vývoji najrýchlejšieho Hyperloop modulu.

Elon Musk má ďalší projekt, chce šíriť internet satelitmi

Zdroj: SITA

Najnovšie plány sa týkajú komunikácie. Pre Bloomberg E. Musk povedal, že v Seattli otvára pobočku SpaceX, ktorá bude pracovať na novom systéme internetovej komunikácie pomocou satelitov. „Naším cieľom je vybudovať väčší globálny komunikačný systém, než o akom sa doteraz hovorilo.“ Stovky satelitov chce robiť pod vlastnou taktovkou. Ich umiestnenie na obežnú dráhu, samozrejme, tiež. Majú byť vo vzdialenosti približne 1 200 kilometrov od Zeme, teda omnoho bližšie ako momentálne používané komerčné satelity.

Podľa E. Muska to má zabezpečiť rýchlejší dátový prenos. Navyše, rýchlosť svetla je vo vákuu o 40 percent vyššia, než v optických kábloch. Tento systém má tiež zvýšiť odozvu, čo je pre terajší satelitný internet stále kameňom úrazu. Na bežné surfovanie či posielanie mailov to nemá vplyv. Kvalitná videokonferencia alebo online hry sú však takmer nemožné.

Jeho predstava je taká, že dáta z Los Angeles do Johannesburgu nepôjdu cez stovky serverov a dátových uzlov, ale do satelitu a od neho sa odrazia do prijímacej antény niekde na streche príjemcu. Prvé spustenie projektu, ktorý zatiaľ nemá meno, podľa E. Muska nebude skôr ako o päť rokov. Projekt satelitného internetu má zhltnúť okolo desať miliárd dolárov.

Primárnym cieľom je dostať lacný a rýchly internet „pre zvyšné tri miliardy“. Teda aj do odľahlých či menej rozvinutých krajín. Sieť satelitov má mať aj iný účel. E. Musk tvrdí, že po rozšírení bude slúžiť aj na pripojenie do internetu pre prvých kolonizátorov Marsu. Hoci nespresnil podrobnosti komunikácie na vzdialenosť, na prejdenie ktorej svetlo potrebuje až tri minúty. To by bolo pomerne frustrujúce surfovanie.

Elon Musk má ďalší projekt, chce šíriť internet satelitmi

Zdroj: SITA

„Myslím, že je to potrebné urobiť. A nevidím nikoho iného, kto by to robil,“ povedal E. Musk. Onedlho to však nemusí byť pravda. S veľmi podobným, respektíve rovnakým konceptom má onedlho prísť aj projekt OneWeb financovaný spoločnosťami Virgin a Qualcomm. Vedie ho Greg Wyler, ktorý už má za sebou spustenie prvej 3G siete v Afrike, konkrétne v Rwande. Iróniou je, že G. Wyler a E. Musk sú dlhodobí priatelia. Na vesmírny internet však majú odlišné názory. E. Musk tvrdí, že jeho satelity budú sofistikovanejšie. Dodáva, že nie je proti myšlienke dvoch konkurujúcich si systémov.

Naopak Richard Branson, šéf spoločnosti Virgin, si je istý úspechom projektu OneWeb preto, lebo G. Wyler si na rozdiel od E. Muska už stihol vybaviť povolenia používať relevantné frekvencie. „Navyše pre dva satelitné projekty nie je priestor. Fyzicky tam nie je dostatok miesta. Ak Elon chce vstúpiť do tohto biznisu, logickým krokom by pre neho bolo spojiť sa s nami,“ radí R. Branson.