V jednom smere E3 2015 nesklamala. Noviniek bolo veľa. Mnohé boli servírované s predstihom, hráči sa dozvedeli o Falloute 4 či tucte japonských hier ešte pred začiatkom výstavy. A keď dorazili dni D, za 50 hodín sa konalo osem veľkých tlačových konferencií.

Popri trojici výrobcov a tradičnej dvojici EA-Ubisoft sa odhodlala aj Bethesda, Square-Enix a vznikla aj čisto PC herná prezentácia. Každá tlačovka priniesla prekvapenie, nový projekt alebo konkrétne dátumy vydania hier. Ak ste pred výstavou mali echo o piatich termínoch na Vianoce, teraz je jasný takmer celý kalendár.

Pár nových hier a... veľa spomienok

E3 2015 mala konečne priniesť viac nových značiek a experimentov, ale táto generácia s mamutími rozpočtami hier na to nie je očividne postavená. Všetci idú na istotu a majú niekoľko možností. Rotovať známe značky, vrátiť sa k minulým alebo skúsiť to s novou. Niektorí distribútori využili všetky, ale vlny nostalgie boli tento rok neskutočne silné.

Microsoft stavil na spätnú kompatibilitu Xboxu One, Sony mala tri výrazné momenty postavené na spomienkach či priazni hráčov (The Last Guardian, Final Fantasy VII remake, Shenmue III), EA sa obzrela za Mirror’s Edge a všade solila Star Wars (čo urobila aj Sony), UbiSoft išiel po hrách Toma Clancyho (The Division, Rainbow Six, Ghost Recon) a Bethesda to zaklincovala s Falloutom či Doomom. Nintendo krúti kolotoč starých známych (Mario, Zelda, Star Fox) už roky a ani tento rok nebol výnimkou.

Paradoxne jedinou firmou, ktorá sa neobzerala naspäť, bol Square-Enix. Hoci by mnohí čakali ako bude u nich rezonovať Final Fantasy či Dragon Quest. Nakoniec to boli práve Japonci, ktorí oznamovali novinky.

Microsoft: Hololens, Halo, pokračovania

Microsoft vopred avizoval, že nové značky ako Scalebound získajú priestor až na inej videohernej akcii, na Gamescome. Takže bolo zrejmé, že bude skôr ladiť line-up na Vianoce: Forzu 6, Halo 5, Rise of the Tomb Raider.

Prišli aj novinky ako Recore či titul od Rare (Sea of Thieves), indie sekcia, kde si Microsoft citeľne zlepšil pozíciu. Veľký priestor získala Hololens ukážka Minecraftu. Azda najsilnejším oznámením bola kompatibilita s X360 hrami pre Xbox One, ktorá sa potom niesla naprieč celou prezentáciou a podporou starších hier. Ak si chcete zahrať Fallout 4, super, ale nezabudnite aj na kompatibilný Fallout 3.

Sony: Pocta fanúšikom pokračuje

Po minuloročných prezentáciách sa Sony odhodlala ísť iným smerom, no zároveň sa snažila udržať nadšenie fanúšikov PlayStation. Na tlačovku prišli nové nádejné značky (Horizon či Dreams), exkluzivity pre hity ako Destiny, ale Sony systematicky odchytila tri najžiadanejšie herné projekty posledných 10 rokov a rozhodla sa ich postupne oznámiť.

Svedčí o tom štart s The Last Guardian v hrateľnej ukážke. Tejto hre už nikto neveril, že vôbec vyjde. Alebo Final Fantasy VII Remake, ktorý sa spomína takmer dekádu. Shenmue III, po ktorom hráči volali takmer 15 rokov, bol oznámený v podobe kampane na Kickstarteri a ako pocta Yu Suzukimu.

Bolo by ľahšie oznámiť hru vo vlastnej réžii, ale takto boli zakomponovaní hráči do procesu a za 8,5 hodiny vyzbierali dva milióny dolárov, čím naplnili cieľ. Iste, je to PR kúsok, ale s maximálnym zapojením komunity. Kto čakal veľký priestor pre veľa indie Morpheus či PlayStation Now, ostal prekvapený.

Nintendo: starí známi na 3DS a Wii U

Ani tento rok nemalo Nintendo živú tlačovku, ale iba streaming cez Nintendo Direct, ale tento spôsob je plne funkčný a doručí novinky za jedinú hodinu. Nintendo potrebuje živiť obe platformy: na Wii U príde Super Mario Maker, Xenoblade Chronicles X, Animal Crossing, Star Fox Zero, Mario Tennis. 3DS poctí Hyrule Warriors Legends, nová Zelda, Fire Emblem, Metroid Prime. V tomto smere Nintendo splnili svoju úlohu a na roky 2015-2016 má širokú paletu first-party potenciálnych hitov.

EA, UbiSoft, Bethesda: najznámejšie hity sú späť

Bethesda zažiarila už na prvej tlačovke v nedeľu, keď ukázala Fallout 4 (vyjde 10.11), nového Dooma a aj Dishonored a jeho pokračovanie na nové konzoly. Nový Doom pripomína sčasti Mortal Kombat: po dvoch dekádach dostaneme novú vlnu brutalít, ale hrateľnosť sa príliš nemení.

EA malo tradičné športové série a pri FIFA 16 vytiahli dokonca na pódium Pelého. Mihol sa aj nový Need for Speed a prím hrali Star Wars. Zaujímavo vyzerá Mirror’s Edge: Catalyst, ktorý vyjde vo februári.

UbiSoft sekol novú značku For Honor už na začiatku a potom servíroval akcie The Division, Rainbow Six: Siege, nový Ghost Recon. Priestor mal aj Assassin’s Creed: Syndicate, expanzia pre The Crew a aj stratégia Anno 2205. Opäť osvedčené tituly.

E3: Videoherní giganti stavili na nostalgiu

E3 Electronic Entertainment Expo 2015 Zdroj: SITA

Keď sa do budúcnosti pozerajú Japonci...

Najväčším paradoxom E3 ostáva Square-Enix. Japonský trh sa už posunul od konzolových hier k mobilným a giganti ako Konami prechádzajú na iný vydavateľský plán. Square-Enix známy cez Final Fantasy a Dragon Quest mal v minulej generácii problém zachytiť nové trendy, ale po výmene prezidenta nabral iný smer a jednoznačne sa chce vrátiť k silnej minulosti a poctivým JRPG.

Je to nečakaný smer nielen na japonské, ale globálne pomery. Navyše, nie je archaický, ale uvedomelý: čo kedysi zabralo a dnes chýba, k tomu sa dá vrátiť. Preto fungujú západné značky ako Tomb Raider, Hitman či Just Cause 3. Ale ešte väčší úspech zožal Kingdom Hearts III, Nier pre PS4, Worlds of Final Fantasy, Star Ocean 5 i nový Project Setsuna.

Ak by prístup Square-Enix zabral (a nalial silu existujúcim sériám Final Fantasy a Dragon Quest), môže to byť nádherná ukážka, akým smerom sa má videoherný biznis v budúcnosti ubrať. Kombinovať nielen to staré a nostalgické (čoho bolo na E3 2015 dosť), ale dávať hráčom aj niečo nové, neopozerané.