Runic Games je malé štúdio, ktoré vzniklo primárne z bývalých zamestnancov Blizzardu. Tam sa naučili ako sa robí špičková RPG a je prirodzené, že prvý projekt (Torchlight) pripomínal prvé Diablo. Jedno mesto a široké okolie plné monštier, kopa speňažiteľných predmetov, to bol recept na úspech. Od Diabla II ubehlo deväť rokov a hráči nemali nič nové k dispozícii, tak po Torchlight mnohí siahli.

Väčší záber na svet

Druhý diel vychádza po trojročnej pauze a rozširuje svoju paletu možností. Už to nie je iba jednoduchá hra s jedným mestom, odkiaľ hrdinovia vychádzajú do akcie. Torchlight II má pútavý svet rozložený do mnohých variabilných lokalít.

Nasleduje štruktúru pokračovania Diabla a podobne servíruje trojicu aktov, v ktorých rozohráva nové dobrodružstvá. Využíva tradičnú silnú devízu, čo Diablo preslávila: náhodné generované prostredia. Či sa pohybujete v rozľahlých končinách alebo uzavretých chodbách i katakombách, po každom spustení hry čakajú nepriatelia i predmety na iných miestach ako minule.

Hra od vás očakáva, že ju budete prechádzať viackrát, či kvôli módu New Game Plus, keď s rovnakou postavou pokračujete v hraní, máte svoje predmety a ďalej zvyšujete svoj level. Motivácia je jasná – postava sa môže dostať až na level 100, no vyžaduje si niekoľko prejdení.

Navyše, Torchlight II ponúka štyri povolania, za ktoré môžete hrať a každé má iný štýl hrania, preto je zrejmé, že viacerí hráči neostanú iba pri jednej postave a budú hrať znova – na to je generovanie sveta veľmi potrebné, pokiaľ nemá Torchlight upadnúť do čoraz nudnejšieho opakovania tých istých miest.

Dvadsať hodín s Torchlight II

Len príbeh sa odohráva stále ten istý dookola. Bývalý alchemista podľahne zlu, zdevastuje mesto a rozsieva spúšť po celej krajine. Vašou úlohou je vydať sa sólo alebo v partii za ním a zastaviť ho. Je to klasická variácia, ale zároveň aj jasný dôvod, prečo kráčať naprieč svetom.

Štyri typy hrdinov a ich pomocníci

Kvartet akčných majstrov, z ktorých si vyberáte svojho, obsahuje búchača s rýchlymi údermi i dobrou výdržou (Berserker), ťažkoodenca využívajúceho steampunkové technológie (Enginner), povinného mága (Embermage) a nomáda milujúceho zbrane na diaľku i ľahšie kúzla (Outlander). Je to štvorica natoľko odlišná, že pár hodín by ste si mali odohrať za každého z nich, aby ste našli všetky štýly, ktoré hra ponúka. Každý charakter má narolovaný iný počet bodov vo vlastnostiach, základné sú štýri: Sila, Obratnosť, Sústredenosť a Vitalita. Investícia bodov pri zvyšovaní levelov vám presne determinuje či je váš hrdina lepší na boj zblízka či z diaľky a najmä priamo ovplyvňuje aj jeho výdrž.

Toto je klasika známa už z prvého Diabla a autori sa rozhodli nemeniť ju, ale pracovať s variáciami. V Diable bojoval hráč sám či s partiou, tu sa črtá rovnaká možnosť. Spoločné hranie je prístupné pre šiestich hráčov, na rošády či kombinácie hrdinov ostáva veľký priestor. Navyše si hráč volí zvieratko, ktoré bojuje po jeho boku: mačky, psi, operenci, panteri, vlci, dokonca aj fretky sa hlásia o pozornosť.

Dvadsať hodín s Torchlight II

Korisť a boj

Klasický štýl klikania po obrazovke (stačí na pohyb, aj boj) nesie ultimátne zjednodušenie ovládania,  vďaka nemu je Torchlight II ľahko prístupný pre veteránov i začiatočníkov. Boj je jednoduchý na prvý klik, ale zároveň rozmanitý vďaka množstvu kúziel či špeciálnych úderov. Zvieratká pridávajú solídnu hĺbku a to všetko smeruje k najväčšej devíze Torchlight II – poriadnej koristi.

Podobne ako v Diable (či strieľačkovej variácii Borderlands II), korisť je až na prvom mieste. Z vašich nepriateľov padajú stovky predmetov, ktoré môžete jednak speňažiť, ale najmä sa pachtiť za najlepšou výzbrojou pre vášho bojovníka. Niekoľko setov predmetov a najmä najlepšia výzbroj so štatistikami či pokročilé možnosti vylepšovania jednotlivých zbraní vás ženú vpred dúfajúc, že z toho ďalšieho obra spadne konečne ten vytúžený meč.

Torchlight II je v tomto smere krásne nostalgická hra. Systém akčnej RPG je jednoduchý i komplexný zároveň a navyše pridáva viaceré novinky – okrem zvieratiek striedanie dňa a nocí či zmenu počasia, to sú detaily, ktoré prispievajú ku špičkovej variácii. Hry, ktorú ste kedysi hrali, ale teraz je ešte lepšia.

Dvadsať hodín s Torchlight II

Za 20 eur i menej

Najväčšia krása Torchlight II spočíva v jeho cene. Ponúka niekoľko desiatok hodín obsahu, no súčasne iba tretinovú cenu oproti AAA hrám na trhu. Keď vyšlo Diablo III v máji, Blizzard si vypýtal zaň plnú cenu 60 eur. Torchlight II ponúka takmer rovnaké množstvo obsahu – a stojí oveľa menej.

Kamenné predajne pýtajú 20 eur, na e-shopoch je už od 18 eur. To je obrovská príležitosť, aby ste sa odhodlali investovať, pretože za túto cenu hra rozhodne stojí. Či si chcete pripomenúť nostalgiu akčných RPG z minulých dekád alebo už potrebujete poriadnu alternatívu, lebo Diablo III ste desaťkrát prešli. Toto je exkluzívna PC hra, ktorá ukazuje, že PC hranie má určitú budúcnosť – s dobrou hrou za dobrú cenu.

Foto na titulke a v článku - Runic Games