Jadro unikátnosti Knocki pravdepodobne tkvie v jednoduchosti tejto myšlienky. V domácnostiach pribúda zariadení, ktoré sa dajú nejakým spôsobom ovládať na diaľku. Okrem starých dobrých televízorov alebo klimatizácií to už sú aj smart žiarovky a zámky, ale pokojne aj rýchlovarné kanvice alebo bezdrôtové záhradné reproduktory. Knocki ale toho vie ešte viac.
Oválne zariadenie sa dá položiť na kuchynské linky, na alebo pod nočné alebo pracovné stoly, ale aj steny. Tam zachytáva vibrácie spôsobené ťukaním alebo klopaním a tie potom transformuje do príkazov pre ostatné zariadenia. Pripája sa cez Wi-Fi a štyri AAA batérie majú vydržať poháňať ho celý rok.
V praxi to potom môže vyzerať tak, že pri varení sa trikrát klopne na linku a zapne sa digestor, dvojité klepnutie na stenu v hale rozsvieti žiarovky v obývačke a dvakrát dve klopnutia na pracovný stôl zapnú zvonenie na "zapatrošenom" smartfóne. Knocki podporuje desať rôznych pripojení a podporuje aj makrá. Takže napríklad trojité poklepanie po nočnom stolíku vypne budík, otvorí žalúzie a zapne rýchlovarnú kanvicu na rannú kávu. Štyri klepnutia pred spaním zas zamknú hlavné dvere.
Zdroj: Knocki
Z toho je zrejmé, že Knocki si rozumie s rôznymi štandardmi smart home zariadení ako sú produkty Nest, Philips Hue a ďalšie. Komunikovať vie aj so smartfónmi, zaklopanie na stôl môže spustiť akúkoľvek aplikáciu. Prípadne nastavená frekvencia klopnutia na stenu odošle správu na vybraný mobil. Takže Knocki vie fungovať aj ako takzvaný „panic button“ na zavolanie pomoci. Veľký potenciál má táto novinka v oblasti pomoci postihnutým. Ktorí nedočiahnu na klasické ovládacie prvky v domácnosti. Zjednodušiť môže aj život zrakovo postihnutým.
Tvorcovia už stihli odpovedať na otázky, ktoré by mohli každému napadnúť. Hlasové ovládanie je fajn. Ale v hlučnejšom prostredí veľmi nefunguje, rozoznávanie hlasu môže byť nesprávne definované. A nie v každej situácii je vhodné nahlas hovoriť rôzne príkazy. Rôzne smart tlačidlá sú menej flexibilné a musia sa pred použitím zapnúť. Knocki vie na tlačidlo premeniť aj rozmerný stôl a je neustále pripravený rozoznávať klopania. Deteguje len vibrácie, nie zvuky. A je upravený tak, aby si bežné vibrácie nevšímal a rozoznal len vedomé klopanie.
Projekt je na Kickstarteri úspešný a žiadaných 35-tisíc dolárov vyzbieral za prvú hodinu. Momentálne sa blíži k sume 200-tisíc a Knocki zaujal už viac ako 1600 mikroinvestorov. Tí si ho môžu predobjednať za 69 dolárov a viac. Záleží, kto sa ako poponáhľa. Maloobchodná cena má byť 129 dolárov. Prvé kusy majú k majiteľom doraziť v decembri tohto roka.
Zdroj: Knocki